10 krokov, ako správne investovať. Nezanedbajte ani jeden z nich!

S investovaním sa spája veľa mýtov. Napríklad, že je príliš riskantné, alebo že sa týka iba majetných. Podľa odborníka na financie Juraja Pohla sa však dá investovať už od 15 eur mesačne. Ako na to, radí v desiatich krokoch.

Ilustračný obrázok k článku 10 krokov, ako správne investovať. Nezanedbajte ani jeden z nich!
Zdroj: PARTNERS GROUP SK

1. ZABEZPEČTE SVOJ PRÍJEM A VYTVORTE REZERVY
Ako prvé treba zabezpečiť základné potreby – pravidelný príjem a finančná rezerva na horšie časy. Podceňovanie tejto fázy príprav má negatívny vplyv na samotné investovanie. Buď naň nezostáva dosť finančných zdrojov, alebo sa z investície vyberá, čím sa narúša celá stratégia. Preto základné pravidlo znie: Neinvestujte peniaze, ktoré slúžia ako rezerva na neočakávané udalosti.

2. VYTVORTE SI CIEĽ A PLÁN INVESTOVANIA
Stanovte si cieľ, na čo bude investícia slúžiť. Ide napríklad o dôchodok, bývanie, splatenie hypotéky.

3. SPOZNAJTE SVOJ RIZIKOVÝ PROFIL A INVESTIČNÝ HORIZONT
Pri investovaní musíte poznať svoj rizikový profil. Slúži na preverenie citlivosti pri výkyvoch na finančných trhoch. V cvičnom dotazníku rozložte investície, teda to, koľko ste ochotní investovať do konzervatívnej, vyváženej, dynamickej či agresívnej stratégie. Súčasne si stanovte dobu investície. Najčastejšou chybou je vyberanie peňazí, keď trhy klesajú a naopak vkladanie, keď rastú. Má to fungovať práve naopak.

4. INVESTUJTE PRAVIDELNE
Pravidelnosť investovania zabezpečuje priemerovanie ceny na trhoch. Vďaka nej dokážete využiť výnos z výnosu alebo úročený úrok, čo je zložené úročenie. Najlepším spôsobom, ako dodržať pravidelnosť a disciplínu, je nastavenie trvalého príkazu a kontrola investície iba z času na čas.

5. ROZLOŽTE INVESTÍCIU – DIVERZIFIKUJTE
Rozložením investície dokážete riadiť svoju investíciu. Ak jedna časť portfólia poklesne, iná narastie, čím z dlhodobého hľadiska profitujeme. Profesionáli svoju investíciu rozkladajú na základe odvetvia (energetika, IT, finančníctvo, stavebníctvo), regiónu (Európa, Amerika, Ázia), meny (dolár, euro, libra). Pokiaľ na investovanie využijete fondy, dokážete cez jeden fond investovať až do desiatok, či stoviek celosvetovo uznávaných spoločností, čím zásadne minimalizujete poklesy, či prípadné straty.

6. PRIPRAVTE SA NA NEOČAKÁVANÉ UDALOSTI, ČI VÝKYVY NA TRHOCH
Je dôležité pochopiť, že výkyvy na trhoch budú vždy a sú prirodzené. Paradoxne sú to príležitosti, na ktorých investori dokážu najviac zarobiť, ak ich vhodne využijú vo svoj prospech.

7. VYHĽADÁVAJTE PODKLADOVÉ AKTÍVA
V súčasnosti sú veľmi populárne investície do zlata. Tento typ investície môže byť síce zaujímavý, no neprináša pravidelný príjem. Odborníci odporúčajú vložiť do takýchto aktív, či komodít maximálne 10 % portfólia, pretože takáto investícia slúži výhradne na udržanie hodnoty peňazí. Ideálne je využívať skôr tie, ktoré prinášajú zisk pravidelne. Stále častejšie sa využívajú dividendové fondy, pri ktorých vám vyplatia podiely zo zisku na účet viackrát počas roka.

8. ROZLIŠUJTE INVESTOVANIE A OBCHODOVANIE
Často sa stáva, že klient príde s myšlienkou „investovať“ do akcií veľkých medzinárodných spoločností a po pár dňoch alebo týždňoch peniaze vyberie so ziskom. Na trhu sú podobné príležitosti vo forme Forexov alebo rôznych komodít (zlato, diamanty, ropa…). Takáto transakcia je však skôr obchodovanie na burze a má blízko k špekulácii, nemožno ju nazvať investovaním. Investovanie má byť dlhodobé a vyžaduje si iné pravidlá, ako obchodovanie na burze.

9. NAJVÄČŠÍM RIZIKOM JE NEINVESTOVAŤ
Aj nezrealizovaný zisk je stratou. Pri investovaní je kľúčovým faktorom čas. Ten dokáže v dlhodobom horizonte spraviť aj z malej investície pomerne veľkú, preto treba začať čo najskôr.

10. VZDELÁVAJTE SA
Základom pri investovaní je rozvíjanie finančných vedomostí. Dnes je informácií plný internet, ak vám chýba čas a správne vedomosti, pomôžu odborníci s dlhoročnými skúsenosťami.

Slováci najčastejšie investujú do kúpy domu alebo bytu

Až 91 % Slovákov považuje kúpu nehnuteľnosti za spôsob dlhodobej investície. No napriek tomu až 30 % z nich žiadnu nevlastní. Tieto zistenia priniesol prieskum Nadácie PARTNERS a agentúry Focus, ktorý mapoval financovanie bývania Slovákov. Vyplynulo z neho, že 46 % Slovákov vlastní jednu nehnuteľnosť, 16 % je majiteľom dvoch a 7 % má financie uložené dokonca v troch až piatich nehnuteľnostiach.

Prieskumy finančného správania Slovákov dlhodobo poukazujú na výrazné rezervy vo vedení osobných financií. Podceňujú dôležitosť finančnej rezervy, bežná spotreba prevyšuje možnosti domácností, veľká časť z rozpočtu smeruje na úvery a naopak, nemyslia na tvorbu aktív, či zabezpečenie na dôchodok. Túto oblasť financií odkladajú na neskôr. Z prieskumov však rovnako vyplýva, že finančné správanie v jednotlivých regiónoch sa líši, napríklad aj pri financovaní bývania.

ÚVERY ANI HYPOTÉKA NESMÚ PRESIAHNUŤ 30 % Z PRÍJMU

Zdravé financie by mali kopírovať pravidlo ideálnych finančných mier 10:20:30:40. Podľa Juraja Pohla z PARTNERS GROUP SK by mali vyzerať nasledovne: „Základom je finančná rezerva, preto radím každý mesiac odložiť minimálne 10 % z výplaty, hneď ako príde na účet. Približne 20 % z príjmu treba smerovať na zabezpečenie dôchodku a tvorbu dlhodobých aktív. Úvery by nemali presiahnuť 30 % z príjmu a zvyšných 40 % zostáva na bežnú spotrebu.“ Práve úvery považuje odborník za rizikové vo väčšine domácností. „Najlepším dlhom je žiaden dlh, no v prípade úverov na bývanie je to iné. Hypotékou vykrývame základnú životnú potrebu a pri súčasných cenách nehnuteľností sa len málokomu podarí kúpiť byt alebo dom za hotové, obzvlášť, ak hovoríme o veľkých mestách. Stále má však väčší zmysel investovať do vlastného bývania, ako míňať peniaze za podnájom,“ myslí si odborník. Zároveň upozorňuje, že hypotéka musí byť rozumne nastavená a mesačná splátka nesmie presiahnuť 30 % z príjmu.

ZÁPADNIARI A STREDOSLOVÁCI SIAHAJÚ PO ÚVEROCH ČASTEJŠIE, AKO VÝCHODNIARI

Kúpa vlastného bývania sa dá považovať za jednu z možností dlhodobého investovania. Rovnako rozmýšľajú aj Slováci oslovení v prieskume. Až 91 % opýtaných totiž kúpu nehnuteľnosti považuje za formu dlhodobej investície. Na kúpu nehnuteľnosti pritom 32 % z nich použilo úver na bývanie a 21 % vlastnú nehnuteľnosť financovalo z vlastných zdrojov, prípadne pôžičkou od rodiny. Ak sa však pozrieme bližšie na jednotlivé regióny, na východe vychádzajú o niečo lepšie výsledky. Bývanie bez úveru si zaobstaralo 25 % východniarov, 22 % Stredoslovákov a iba 19 % Západoslovákov. Na hypotekárny úver sa naopak spoľahlo až 35 % Slovákov zo západného a 32 % zo stredného Slovenska a 29 % Východoslovákov.

AŽ 7 % SLOVÁKOV VLASTNÍ TRI AŽ PÄŤ NEHNUTEĽNOSTÍ

Podľa prieskumu 46 % Slovákov vlastní jednu nehnuteľnosť, 16 % je majiteľom dvoch a 7 % má financie uložené dokonca v troch až piatich nehnuteľnostiach. „Ak by ste sa ktoréhokoľvek okoloidúceho opýtali, kam by investoval voľné financie, s najvyššou pravdepodobnosťou by odpovedal, že do nehnuteľností. Súvisí to aj s tým, že Slováci majú vo všeobecnosti strach pred investovaním, nehnuteľnosti vnímajú, ako niečo stabilné, hmatateľné, niečo, čo zároveň aj vlastnia. Je to tak v poriadku, pokiaľ majú dobre spočítané, či výška nákladov na správu nehnuteľnosti, jej administrácia a externé náklady neprevyšujú zisky buď z prenájmu, alebo z neskoršieho predaja,“ opisuje Pohl. Upozorňuje, že pri investícii do nehnuteľnosti by mal byť pre majiteľa cieľom pravidelný pasívny príjem. Slovákom zároveň radí, aby sa nebáli aj iných a menej nákladných foriem investovania, akou je napríklad aj investovanie do podielových fondov.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

Zdroj: PARTNERS GROUP SK

Odporúčame

Tento článok nie je možné komentovať.