Jakub Forgács Šport

Medaily pre plavcov UMB: Rok 2012 priniesol nové slovenské rekordy

Medzinárodné preteky “Pohár priateľstva“ prebiehali v Rimavskej Sobote. Zúčastnilo sa ich 246 pretekárov z 22 odielov a klubov zo Slovenska, Česka a Maďarska.

Ilustračný obrázok k článku Medaily pre plavcov UMB: Rok 2012 priniesol nové slovenské rekordy

Úspechy žiakov

Medzi staršími žiakmi si strieborné medaily v disciplínach 100 metrov znak a 100 metrov polohové preteky odniesla Michaela Medveďová. Bronz získala na stovke voľným spôsobom. Rovnako získala dve striebra aj Viktória Kielarová na 100 metrov motýlik a 100 metrov prsia. Odniesla si tiež bronzovú medailu na 100 metrov polohové preteky. Mužskú časť najlepšie reprezentoval Michal Mesároš, ktorý získal druhé miesto na 100 metrov polohové preteky a ďalšie tri bronzové medaily na stovke voľným spôsobom, znak a motýlik.

V kategórii mladší žiaci si vyplával bronz Aurel Bartko na 50 metrov prsia. Darilo sa aj Jakubovi Adamovi, ktorý sa predviedol najlepšími osobnými výkonmi. Hoci nezískal medailu, vo svojich disciplínach doplával tesne za nalepšími a skončil na štvrtom, piatom, šiestom a siedmom mieste. Štvrté miesto sa ušlo aj Leovi Petrigáčovi, ktorý plával 50 metrov znak.

Medzi najmladšími plaveckými nádejami zažila svoju premiéru na medzinárodných pretekoch 8-ročná Lucia Hovorková. Podarilo sa jej získať zlato na 25 metrov motýlik a ešte dvakrát sa umiestnila na piatom a šiestom mieste. Osobné výkony si zlepšili tiež Natália Pinterová, Simona Nutterová a Katarína Kortánová.

Držitelia slovenských rekordov 2012

Držiteľmi nových slovenských rekordov sa stali aj plavci oddielu KTV UMB Banská Bystrica. Prekonané slovenské rekordy zverejnila komisia Masters Slovenského plaveckého zväzu.

Všetky slovenské rekordy našich plavcov v 50 metrovom bazéne boli pokorené 10.6.2012 v Ta­lianskom Riccione. V kategórií 35 – 39 ročných ho získal Dušan Argaláš na 400 metrov voľným spôsobom s časom 4:55:84. V kategórii 30 – 34 ročných uspeli Natália Kodajová na 50 metrov prsia za 0:37:70 a na 100 metrov prsia za 1:24:59. Ján Čamaj prekonal slovenský rekord na 400 metrov polohové preteky s časom 5:34:70.

V 25 metrovom bazéne sa opäť darilo Dušanovi Argalášovi, tentoraz 25.2.2012 v Čadci. Disciplínu na 800 metrov voľným spôsobom zvládol za 10:17:12. Natália Kodajová zaplávala 31.3.2012 v Spiš­skej Novej Vsi 100 metrov prsia za 1:25:39, čím sa obaja stali držiteľmi slovenských rekordov.