Bystrická nemocnica sa pripravuje na opičie kiahne: Vyčlenila už izolačnú izbu
Nárast prípadov sa kvôli cestovaniu podľa hlavného hygienika nedá vylúčiť ani na Slovensku. Ako je na prípadnú epidémiu pripravená Rooseveltova nemocnica?
Prvý prípad opičích kiahní potvrdili na Slovensku vo štvrtok 7. júla. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. Išlo o muža z vekovej skupiny 20 až 59 rokov, ktorý sa nakazil vysoko pravdepodobne v zahraničí.
Prvé prípady boli v ešte v máji zaznamenané vo Veľkej Británii a predpokladá sa, že išlo o importovanú infekciu z Afriky. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR rozsiahlu epidémiu nepredpokladá, ale očakáva sporadické ohniská.
Príznaky ochorenia
Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke, ako sú horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica či opuch lymfatických uzlín. Do troch dní od nástupu týchto príznakov sa objaví typická vyrážka.
„Výsyp častokrát začína na tvári a následne sa rozširuje na iné časti tela vrátane dlaní, nôh a genitálnej oblasti. Výsyp sa začína makulami, ktoré sa postupne menia na papuly, vezikuly, pustuly až chrasty. Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov,“ opisuje ÚVZ SR.
Vyššie riziko vážneho priebehu ochorenia majú dojčatá a deti, tehotné ženy, starší a závažne imunokompromitovaní, vrátane osôb s neliečenou HIV infekciou.
Viac o tom, ako je na prípadnú nákazu pripravená banskobystrická nemocnica, sa viac dočítate na nasledujúcej strane.