Marcel Páleš Hokej

Barani po víkende s výhrou aj prehrou: Pred domácim hľadiskom nezaváhali

V zápase druhého tímu s tretím tímom extraligovej tabuľky cestovali banskobystrickí "Barani" v piatok pod Zobor. Síce domov došli s prehrou, v nedeľu večer už nezaváhali a na domácom ľade bodovali naplno.

Ilustračný obrázok k článku Barani po víkende s výhrou aj prehrou: Pred domácim hľadiskom nezaváhali

Už v 3. minúte piatkového duelu sa predviedla staronová posila zadných radov domácich Michal Novák, ktorý strelou od modrej čiary trafil hornú žŕdku Kalembovej brány. V 8. minúte však už brankár hostí kapituloval, keď po peknom prieniku z pravej strany skóroval Miroslav Pupák. Tridsaťštyri sekúnd pred prvou sirénou zvýšili Nitrania na 2:0, keď po prihrávke Stümpela skóroval Ručkay, gól musel odobriť videorozhodca.

Vyrovnaná hra

V úvode druhej časti stretnutia sa presadil kapitán Nitry Stümpel, keď spoza bránky lišiacky dostal puk až pomedzi Kalembove betóny a Nitra viedla už 3:0. V polovici stretnutia však prišli dva rýchle góly hostí, keď po skrumáži pred Kristanovou bránou Handlovský znížil na 3:1 a o 35 sekúnd za pomoci domáceho obrancu upravil na 3:2 Lunter. Nitrianska pevnosť neporazená

V 47. minúte Nitra zvýšila vedenie opäť na rozdiel dvoch gólov, keď v presilovke Hamrák spoza bránky našiel hokejku Bajteka, ktorý poslal puk za Kalembov chrbát. V 52. minúte hostia zdramatizovali stretnutie, keď Lamper zaznamenal kontaktný gól na 4:3. Dve minúty pred treťou sirénou však zaúradoval Tomáš Chrenko zo svojej kancelárie za súperovou bránou, našiel medzi kruhmi Kováčika a ten zvýšil na konečných 5:3.

HK Nitra – HC‘05 Banská Bystrica 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

• Góly: 8. Pupák (Kmeč), 20. H. Ručkay (Stümpel, R. Tománek), 23. Stümpel (R. Tománek, P. König), 47. Bajtek (M. Hamrák, M. Novák), 58. M. Kováčik (T. Chrenko, L. Novák) – 30. Handlovský (White, Saracino), 31. Lunter, 53. Lunter (Meland, Zigo)
  • Vylúčení: 4:11 na 2 min,
  • presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0,
  • rozhodovali: Kaukokari, Müllner – Korba, Rovenský,
  • 3599 divákov
  • zostava HK Nitra: Kristan – D. Milo, Nádašdi, P. König, Ordzovenský, M. Novák, Ďurkech, Vizváry – L. Novák, T. Chrenko, M. Kováčik – H. Ručkay, Stümpel, R. Tománek – Martin Segľa, M. Hamrák, Bajtek – Piačka, Kmeč, Pupák – Štumpf
  • zostava Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Bambúch, Rosandič, Zošiak, Styk – Kafka, White, Handlovský – Matúš Chovan, M. Hudec, R. Macík – Lunter, Zigo, Lamper – Hegyi, Heizer, Fajčák

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Výborná návšteva videla nadpriemerné stretnutie vďaka obom mužstvám. Kvôli zlému ľadu to bolo pre hráčov náročné stretnutie, hostia to mali pre oslabenia náročné.“

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: „Videli sme zaujímavé stretnutie vo výbornej atmosfére. Rozhodli presilové hry, no napriek chybám, ktoré sme urobili, stále sme boli v hre. Blahoželám súperovi k výhre.“

Doma už bez straty bodov

Oba tímy začali v nedeľu večer opatrne a v úvodnej tretine diváci nevideli veľa možností. Prví mohli ísť do vedenia hostia v presilovke, ale Themár a Dírer zblízka neprekonali Kalembu. Na opačnej strane to skúšal pred martinským gólmanom v 10. min Lamper, ale ani on nebol úspešný. Domáci sa dočkali gólu dve minúty pred prvou sirénou, keď od modrej vystrelil Devečka a puk tečoval Heizer – 1:0. Krátko pred prvou prestávkou ešte mieril do žŕdky v presilovke Handlovský.

V réžii Bystričanov

Druhá tretina bola plne v réžii Banskobystričanov, ktorí išli rýchlo do dvojgólového vedenia. Ťažili z práve skončenej presilovky, Handlovský prešiel pekne po pravej strane a z uhla prekonal brankára hostí. Tlak „baranov“ sa vystupňoval a martinskí hokejisti mali problém dostať sa k puku či prejsť do útočného pásma. V 34. min kapitulovali tretíkrát.

Po ekvilibristike Kafku a jeho zakončení sa presadil z dorážky napokon Handlovský. O pár sekúnd mohlo byť už 4:0, Zigo prešiel cez dieru medzi dvoma obrancami súpera, ale pohorel na Čechovi. Svetlé okamihy mali Martinčania iba v presilovke v 36. min, no pred Fujeríkom a Dírerom sa zaskvel dobrý Kalemba.

V závere strednej časti nevyužil domáci Kafka trestné strieľanie, na opačnej strane sa nepresadil v oslabení pred domácim gólmanom Markovič a rovnako v oslabení zahodili príležitosti aj domáci obrancovia Meland a Macháček v prečíslení dvoch na jedného.

Napriek tlaku len jeden gól

Do tretej časti nastúpili hostia s lepším pohybom i aktivitou a mohli korigovať nepriaznivý vývoj v 42. min. Po chybe obrany spod Urpína trafil do žŕdky pohotový Cíger. Kalemba potom musel riešiť niekoľko situácii, gól mali na hokejkách Beran i Fujerík. Domáci sa dostali k šanciam až v presilovke v 49. min, po teči Heizera zachránila martinských hokejistov žŕdka. Keď sa sily na ľade vyrovnali, udreli aj zverenci Daniela Babku.

V polovici záverečnej tretiny sa ujala Važanova strela švihom – 3:1. Hostia potom zatlačili „baranov“ najmä v početnej výhode, ale nevyužili ani okamih, keď americkému brankárovi chýbala hokejka. Skúšali to na konci aj v hre bez gólmana, no zápas sa im už nepodarilo zdramatizovať.

HC'05 Banská Bystrica – MHC Mountfield Martin 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)

• Góly: 18. Heizer (Kadura, Devečka), 21. Handlovský (Saracino), 34. Handlovský (Kafka) – 50. Važan (Galamboš)
  • Vylúčení: 9:10 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Bogdaň, Jobbágy, 1725 divákov
  • zostava Banská Bystrica: Kalemba – J. Martin, Saracino, Meland, Macháček, Bambúch, Devečka, Styk – Kafka, White, Handlovský – Matúš Chovan, M. Hudec, R. Macík – Lunter, Zigo, Lamper – Kadura, Heizer, Fajčák
  • zostava Martin: J. Čech – Brcko, Smrek, I. Ďatelinka, A. Novotný, Matejka, J. Perniš – Važan, Galamboš, Markovič – Fujerík, M. Beran, Zlocha ml. – J. Cíger, Dírer, Themár – Šugár, Pokrivčák, Rožník

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme pomalší vstup do zápasu, až postupne sme sa dostali do tempa. Záverečných päť minút prvej tretiny to už bolo podľa našich predstáv. Stredná časť hry bola celá v našej réžií s veľkým množstvom šancí, no vyťažili sme z toho len tri góly. V tretej tretine zbytočnou ľahkovážnosťou a chybami sme súpera dostávali na koňa a Martinčania si utvárali šance. Napokon sme to však ustáli. Pre nás je dôležité víťazstvo, pretože po prehratom zápase v Nitre sme sa potrebovali znovu dostať na víťaznú vlnu, čo sa nám aj podarilo.“

Daniel Babka (tréner Martina): „Do zápasu sme vstúpili celkom dobre. V prvej tretine sme si utvorili dobré príležitosti, rovnako tak ako aj domáci hráči. Gól sme mohli dať my aj súper, žiaľ, inkasovali sme my po tečovanej strele. V druhej tretine sme hrali veľmi zle, nedôrazne, bez pohybu a až v tretej tretine sme zatlačili a mali sme vysokú prevahu striel, no opäť sme nedali góly. Bohužiaľ, práve preto sme si body nezaslúžili.“