Monika Obrtalová Rôzne

Zapojili sme sa do pestovania biocesnaku

Cesnak, ktorý bežne kupujeme v obchodnej sieti, pochádza vo väčšine prípadov z Číny. Podmienky na pestovanie tejto aromatickej plodiny sú však výborné aj v našich zemepisných šírkach – tak prečo to nevyužiť? To si povedali iniciátori projektu Bioknob

Ide o iniciatívu rakúskeho mesta Graz, ktoré rovnako ako mnohé iné európske mestá, čelí problémom s neintegrovanými menšinami, predovšetkým rómskou. Kľúčovým problémom s neprispôsobi­vosťou minoritného obyvateľstva je nízka vzdelanostná úroveň a z toho plynúca neschopnosť uplatniť sa na trhu práce. Pestovanie agrárnych plodín a rozvíjanie remeselných zručností v krajinách pôvodu migrujúcich Rómov sa môže stať jedným zo spôsobov boja proti dlhodobej nezamestnanosti. Projekt mesta Graz sa uchádza o podporu v rámci programu Europe for citizens (Európa pre občanov), pod názvom R-5–6, tzn. Rómovia – 5 miest – 6 tematických oblastí. Medzi okruhy, ktoré majú pomôcť integrácii menšín, (najmä Rómov) z pohľadu obcí, patria: príjem; vzdelávanie; bývanie, práca, životný štýl; zdravotná starostlivosť; komunikácia; financie a administratíva.

Prvý krok v projekte Bioknoblauch Romanes už má banskobystrická samospráva za sebou. Koncom októbra sa v zariadení Kotva stretli rakúski autori projektu s obyvateľmi nízkoprahového zariadenia a spoločne vysadili zopár kusov biocesnaku. Podľa Sissi Potzinger, zástupkyne mesta Graz: V krajinách ako je Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, či Chorvátsko, kde žije veľa Rómov, je veľmi vhodná pôda na pestovanie cesnaku. Prinášame šancu pre budúcnosť rómskych rodín, ktoré potrebujú vzdelanie a prácu. Projekt Bioknoblauch Romanes má harmonogram, pričom pracovný postup bude prerokovaný s odborníkmi a verejnosťou. Cieľom plánovaných workshopov je na príkladoch dobrej praxe rozvíjať nástroje menšinovej politiky a politiky boja s dlhodobou nezamestnanosťou. Komunikácia s verejnosťou a mediálne výstupy zabezpečia informovanosť a podporu v radoch obyvateľov.

Práve šírenie informácií o tomto projekte môže v budúcnosti pomôcť budovaniu značky Biocesnak Romanes. Mária Filipová, námestníčka pre služby Mestského úradu v Banskej Bystrici vysvetľuje: „Obyvatelia nášho zariadenia Kotva by sa mali naučiť pestovať cesnak, ktorý bude možné umiestniť aj na trh, resp. priamo na pulty obchodov. Verím, že zvýšiť dopyt po takejto komodite pomôže aj jedinečná značka Biocesnak Romanes.“

Zdroj a foto: Mesto Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM