Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica prehrali vo svojom štvrtom zápase Ligy majstrov H-skupiny na ľade fínskeho JYP Jyväskylä 0:6.

Ilustračný obrázok k článku Vysoká prehra baranov na ľade fínskeho majstra. Po 4 zápasoch sú na chvoste tabuľky

Slovenský majster mal v živej pamäti prvý zápas s týmto súperom, keď mu doma podľahol hladko 1:6. Fíni prehrali dva dni predtým doma so Škodou Plzeň vysoko 2:6 a bolo dosť pravdepodobné, že zahanbujúci výsledok budú chcieť v Lähi Tapiola aréne odčiniť. Už po 78 sekundách sa to prejavilo aj na skóre.

Úvodnému rýchlemu gólu predchádzalo pomerne rozpačité vylúčenie Bira za hru vysokou hokejkou. Vzápätí po ôsmich sekundách od modrej vystrelil Kalteva, puk ešte tečoval Immonen a Baroš so zakrytým výhľadom prvýkrát kapituloval. K vyrovnaniu mal blízko Higgs, v 14. min sa natlačil pred brankára, no bol faulovaný a nestihol zakončiť. Záver tretiny bol dramatický, najskôr Immonen trafil v presilovke žŕdku, no v poslednej sekunde sa Higgs v oslabení dostal až pred brankára Laurikainena a len faul Kaltevu mu znemožnil zrovnať skóre.

Aj druhú tretinu začali hostia nešťastne, už po 25 sekundách im pri hre štyroch na štyroch slabo bránený Jokinen strelou pod žŕdku dal druhý gól a aj keď sa potom dostal slovenský majster do tlaku so snahou streliť kontaktný gól, skóre zostalo nezmenené. V 24. min brankár Baroš zle rozohral puk a najlepší strelec Fínov Tomášek pridal do odkrytej bránky ďalší gól. V 28. min to už pre slovenského majstra vyzeralo dosť beznádejne, v oslabení mu voľný Perrin strelil zblízka štvrtý gól a hrozil debakel.

V tretej tretine sa v podstate už len dohrávalo, aj keď úsilie pohnúť ešte so skóre bolo viditeľné na oboch stranách. Viac presnosti opäť ukázali domáci, kým v 48. min Varga v oslabení nepremenil samostatný nájazd, o pár sekúnd neskôr Tomášek trafil presne do horného kúta bránky. Vysokú prehru „baranov“ spečatil opäť v presilovke v 60. min Tuppurainen.

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: „V prvej tretine sme hrali to najlepšie v sezóne, čo sme dosiaľ ukázali. Dostali sme však nešťastný rýchly gól, neskôr sme doplácali na oslabenia, čo nás brzdilo a frustrovalo. Nechávali sme sa vylučovať po našich chybách, inak chlapci bojovali a statočne sa hádzali do striel. Brankár súpera bol skvelý a aj keď sme si vytvorili šance, gól sme nestrelili.“

Matej Češík, útočník B. Bystrice: „Doplatili sme na vylúčenia, tie rozhodli celý zápas. Hrali sme proti silnému súperovi a každé jedno oslabenie nás stálo strašne veľa síl a aj sme dosť gólov pri tom inkasovali. Máme za sebou ťažký zápas, prvú tretinu sme zvládli, len škoda, že v nej nepadol ani jeden náš gól. Ukázalo sa, v čom sa musíme zlepšiť, aby sme sa posúvali vpred.“

JYP Jyväskylä – HC'05 Banská Bystrica 6:0 (1:0, 3:0, 2:0)

• Góly: 2. Immonen (Kalteva, Hytönen), 21. Jokinen, 24. Tomášek (Jokinen), 29. Perrin (Hytönen, Immonen), 48. Tomášek (Turkulainen, Rooba), 60. Tuppurainen (Immonen, Ikonen)
  • Rozhodovali: Andersson (Švéd.), Heikkinen – Nikulainen, Sormunen (všetci Fín.)
  • Vylúčení 5:10, navyše Marshall 10 min za nešportové správanie, Marshall 5+DKZ za úder do hlavy a krku
  • Presilovky 4:0
  • V oslabení 0:0
  • 3171 divákov
  • JYP Jyväskylä: Laurikainen – Honka, Kalteva, Vainio, Kuukka, Jokinen, Ikonen, Saari, Allén – Perrin, Immonen, Tuppurainen – Turkulainen, Tomášek, Jokinen – Louhivaara, Hytönen, Ratinen – Kolehmainen, Lahti, Rooba
  • HC'05 B. Bystrica: Baroš – Mihálik, Marshall, Kubka, Miller, Biro, Sloboda, Košecký, Kabáč – Asselin, Faille, Tamáši – Surový, Higgs, Sýkora – Giľak, Šťastný, Varga – Gabor, Češík, Belluš