Hokejisti HC '05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v pondeľňajšom zápase 38. kola Tipsport ligy nad rivalom HKM Zvolen 4:2.

Ilustračný obrázok k článku Veľký obrat v pohronskom derby: Zvolen vyhrával už 2:0, napokon zvíťazila Bystrica

Úvod zápasu bol opatrný. Oba tímy šachovali s nasadením útokov, diváci na prvú vážnejšiu šancu čakali až do piatej minúty. Zvolenčania hrali presilovku a v nej najprv Parks neuspel voľný z dvoch metrov, no Mráz o minútu neskôr spoza kruhu už mieril presnejšie k žrdi a dostal svoj tím do vedenia – 0:1. Domáci si následne vytvorili tlak a mali i šance. Najväčšie nepokrytý Hrnka, ktorý zakončoval až dvakrát a po ňom v medzikruží nevyužil dobrú možnosť Hickmott. Hosťom vyšiel v jedenástej minúte protiútok. McPherson vystrelil spoza hráča z kruhu k vzdialenejšej žrdi a Beskorowany nezareagoval včas – 0:2. Gól aktívnych Bystričanov zaskočil a mohli inkasovať aj tretí raz. Marcinek však zblízka sám pred gólmanom HC' 05 neuspel. Majster sa dostal do svojej hry až v pätnástej minúte. Po rýchlej akcii mal dobrú možnosť Šille, Tomek bol proti. Napokon „barani“ znížili po rýchlej akcii z pravej strany, keď sa švihom presadil Mlynarovič. Prvá tretina sa teda skončila 1:2.

V druhom dejstve najprv nevyužili obe mužstvá presilovky, na domácej strane mal možnosť Hickmott, na hosťujúcej Betker, brankári boli pozorní. Prvá vážnejšia šanca prišla až v 29. minúte. Pri avizovanom vylúčení zvolenského hokejistu mal veľa priestoru Mihálik, no zastupujúci kapitán Banskej Bystrice poslal puk tesne vedľa žŕdky. O päť minút neskôr pohrozil na opačnej strane švihom McPherson, Beskorowany dobre zasiahol a neprekonal ho ani zblízka voľný Corrin. Potom prišli chvíle hráčov spod Urpína. Mihálik od modrej nahadzoval puk a ten zazvonil na žŕdke, Róth a Hohmann pre zmenu neuspeli úplne voľní pred bránkou. V 38. minúte predviedol dravý prienik po ľavej strane Lamper, prihral Hrnkovi, ktorý prešiel cez dvoch brániacich protihráčov a bekhendom vyrovnal na 2:2. Pred druhou prestávkou mohol ísť Zvolen do vedenia po koncovke Štraucha z asi dvoch metrov, no aj on trafil len žŕdku.

V tretej tretine využili domáci presilovky. Hohmann pekne prešiel až za bránku, poslal spätnú prihrávku na Southorna a ten voľný bez prípravy pokoril Tomeka – 3:2. Následne zaujal pästný súboj Hrnku s Trotterom, vyhral ho robustný bystrický útočník a pri početnej výhode sa v 48. minúte nemýlil z pravej strany voľný Hohmann, puk dostal od Southorna ako na podnose – 4:2. Presilovku hrali potom hostia, usadili sa v pásme, ale nemali nebezpečnejšiu strelu. Na ľade sa však stále iskrilo, pästnú súboj predviedli Carwell a Marcinekom, navrch mal tentoraz útočník spod Pustého hradu. „Bryndziari“ sa následne dostali do ďalšej početnej výhody a v nej Mráza po dobrej koncovke z kruhu vychytal Beskorowany. Skúšal to neskôr aj Kolenič, no aj on si vylámal zuby na skvelom brankárovi HC '05. Podobne dopadol v závere v tutovke aj Halama. Zvolenčania ešte odvolali Tomeka, hrali v šestici, mali tlak, často strieľali, ale kontaktný gól už nedosiahli.

Hlasy po zápase

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Bol to taký zápas, aký má byť pri derby. Nechýbali emócie, góly a výborná kulisa. Začali sme nervózne, čo Zvolen využil. Po prvom góle sme sa upokojili a v druhej tretine sme hrali veľmi dobre, zaslúžene sme vyrovnali. V tretej tretine sme pridali dva góly vďaka skvelej hre našich presilovkových formácií. Početné výhody boli z nášho pohľadu vynikajúce a tie napokon rozhodli o výsledku.“

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „Videli sme kvalitné stretnutie, malo už parametre play-off. Bolo v ňom aj veľa emócií. My sme začali dobre, vytvorili sme si náskok, viedli sme 2:0 a v hre piatich proti piatim sme boli lepší. Naše fauly však následne poznačili celý zápas. Inkasovali sme tri góly v oslabení, to rozhodlo. Mrzí ma, že sme nevyužili presilovku v tretej tretine za stavu 2:2, odohrali sme ju zle a to taktiež rozhodlo. Zbytočne sme sa vyfaulovali na desať minút, dohrávali sme tak o štyroch obrancov, takto nemôžeme hrať.“

Jordon Southorn, autor víťazného gólu Banskej Bystrice: „Bol to vzrušujúci zápas. Zvolen išiel do rýchleho vedenia, my sme však postupne začali hrať našu hru, forčekovali sme, strieľali a otočili výsledok. Ja osobne som rád, že mi to sype aj naďalej a darí sa mi i strelecky. Dnes bola dôležitá aj prvá bitka Hrnku s Trotterom, otočila zápas na našu stranu.“

HC '05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

• Góly: 16. Mlynarovič (Bartánus, Carwell), 38. Hrnka (Lamper, Biro), 45. Southorn (Hohmann), 48. Hohmann (Southorn, Gabor) – 6. B. Mráz (McPherson, Drgoň), 10. McPherson (M. Halama, Špirko)
  • Rozhodovali: Tvrdoň, D. Konc st. – Kacej, Jobbágy
  • Vylúčení: 9:9, navyše: Hrnka 10 minút za hrubosť, Carwell 10+DKZ za zhodenie rukavíc, J. Brejčák 10+ DKZ za nešportové správanie sa – Švarný 10 minút za vrazenie na mantinel, Trotter 10 minút za hrubosť, Corrin 10+DKZ za nešportové správanie sa, Marcinek 10+DKZ za zhodenie rukavíc
  • Presilovky: 3:1
  • Oslabenia: 0:0
  • 2762 divákov
  • Banská Bystrica: Beskorowany – J. Brejčák, Petrinec, Mihálik, Southorn, Biro, Cardwell, Zubák – Fafrák, Mlynarovič, Šille – Hohmann, Hickmott, Jääskeläinen – Lamper, Hrnka, Bartánus – Sojka (21. Róth), Gabor, Kabáč
  • Zvolen: T. Tomek – Corrin, Švarný, Maier, Betker, Drgoň, Meliško, Kolenič – Thompson, B. Mráz, Štrauch – Parks, Trotter, Tibenský – McPherson, Špirko, M. Halama – S. Petráš, P. Halama, Marcinek