Jakub Forgács Správy Samospráva

V Bystrici pribudlo pozitívnych bezdomovcov: Aj oni musia do povinnej karantény

Nakoľko nie všetci ľudia bez domova sú zodpovední, samospráva podniká kroky, aby v každom prípade zamedzila ich voľnému pohybu počas obdobia, keď sú infekční.

Ilustračný obrázok k článku V Bystrici pribudlo pozitívnych bezdomovcov: Aj oni musia do povinnej karantény
Zdroj: TASR/AP

Testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 je v Banskej Bystrici zabezpečené prostredníctvom súkromných mobilných odberných miest. Tie fungujú sedem dní v týždni a otestovať sa môže dať každý, kto o to prejaví záujem. „V spojitosti s odoberaním vzoriek sme v našom meste nezaznamenali žiadne väčšie problémy. Pri pozitívnom výsledku je testovaný povinný dodržať 14-dňovú karanténu,“ uviedla Dominika Mojžišová z kancelária primátora-

„To platí aj pre ľudí bez domova, pre ktorých je v tomto prípade k dispozícii karanténne centrum zriadené v priestoroch bývalej základnej školy na Magurskej ulici,“ uviedla.

S negatívnym testom

Pre túto skupinu obyvateľov sú podľa slov Mojžišovej štandardne k dispozícii nocľaháreň Večierka a ohrevňa, ktoré sa nachádzajú Pod Urpínom 6 a sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Územného spolku Slovenského Červeného kríža.

„Počas chladnejšieho obdobia je o túto pomoc záujem, no aj ľudia bez domova musia dodržiavať určené pravidlá. Okrem toho, že nemôžu byť napríklad pod vplyvom alkoholu, je počas pandemického obdobia potrebný aj test. V prípade, že záujemca o prenocovanie nemá potvrdenie onegatívnom výsledku, je pretestovaný priamo na mieste,“ upozornila.

Pozitívnych pribúda

Ako upozornila Mojžišová, počet pozitívne testovaných ľudí bez domova v meste Banská Bystrica počas posledných dní stúpol.

„V karanténnom centre v Sásovej momentálne evidujeme päť prípadov. Všetci umiestnení sú bez zásadných klinických príznakov a okrem priestorov majú zabezpečenú aj stravu,“ pokračovala.

„Mesto Banská Bystrica sa pre ľudí, ktorí nemajú strechu nad hlavou usiluje vytvoriť čo najlepšie podmienky. V spolupráci so združeniami a spolkami preto hľadáme možnosti, aby sa ľudia bez domova aj počas karantény cítili socializovaní, a aj vďaka tomu vydržali potrebné dva týždne v izolácii,“ spomenula Mojžišová.

„Samozrejme, nejde o spoločenské aktivity, ale len o drobnosti, vďaka ktorým si môžu skrátiť dlhú chvíľu. Nie všetci ľudia bez domova sa však správajú disciplinovane a sú ochotní podstúpiť karanténu dobrovoľne. Aj preto sme v pondelok na zasadnutí krízového štábu mesta dohodli, že okrem doterajšej zvýšenej kontroly zo strany mestskej polície podnikneme aj ďalšie kroky,“ hovorí primátor mesta Ján Nosko.

Samospráva preto oslovila aj ďalšie subjekty, ktoré sa tejto skupine obyvateľov venujú. „Ide o združenia a spolky, ktoré ľuďom bez domova bezplatne poskytujú napríklad stravu či oblečenie. Stretávajú sa s nimi denne, a preto sme ich požiadali najmä o to, aby od nich aktívne pýtali potvrdenie o tom, že im bol vykonaný antigénový test na ochorenie COVID-19 a majú negatívny výsledok,“ hovorí druhý zástupca primátora Milan Lichý.

Lepšia kontrola

Pre lepšiu kontrolu plánuje samospráva osloviť aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva Banská Bystrica, ktorý eviduje pozitívne testovaných ľudí.

„Sú to citlivé údaje. Musíme preto zistiť, ako nám v tejto veci vedia pomôcť. Veríme, že všetkých pozitívne testovaných ľudí bez domova sa nám podarí identifikovať, aby mohli byť umiestnení do zriadeného centra v Sásovej, v ktorom podstúpia karanténu,“ dopĺňaNosko.

Momentálna kapacita karanténneho centra na Magurskej ulici je podľa slov Mojžišovej jedenásť ľudí, z čoho obsadených je päť miest. V prípade potreby vie samospráva promptne reagovať a tieto kapacity navýšiť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM