Jakub Forgács Rôzne

V ateliéri mal Handzuša, zábery si pochvaľuje aj Spirit. Profi fotograf spod Urpína v ROZHOVORE

Začal ako bežný zamestnanec pri produktovej fotografii, teraz služby Slavomíra Samuelčíka vyhľadávajú aj zvučné mená. Pri akej príležitosti fotil Handzuša a čo všetko už zažil pri cvakaní? Prečítajte si rozhovor s bystrickým fotografom, ktorému učarovali emócie a portréty ľudí.

Ilustračný obrázok k článku V ateliéri mal Handzuša, zábery si pochvaľuje aj Spirit. Profi fotograf spod Urpína v ROZHOVORE
38
Galéria

Slavomír Samuelčík je rodeným Bystričanom. Fotografii sa venuje už od detstva, ale až neskôr sa rozhodol, že začne ako fotograf pracovať profesionálne. V roku 2014 si otvoril fotoateliér, ktorý sa nachádza v centre mesta a v súčasnosti sa venuje najmä portrétnemu foteniu, svadobnej, produktovej fotografii, ale aj reportáži. Pochváliť sa môže aj zvučnými klientmi.

Osobnosti v hľadáčiku

„Prevádzkovať ateliér som si dal za cieľ, už keď som začínal s fotením. Avšak k naplneniu môjho sna som musel prejsť dlhšiu cestu. Ale podarilo sa, funguje už rok a pol,“ začal svoje rozprávanie Samuelčík. Ten u seba privítal napríklad aj osobnosť, akou je hokejista baranov Michal Handzuš. „Spolupracoval som s ním v charitatívnom projekte Biela pastelka ,ktorý je venovaný nevidiacim deťom,“ ozrejmil.

„Veľké osobnosti som skôr mal v hľadáčiku na koncertoch: Milan Lasica, Rytmus, Majk Spirit, Celest Buckingham, Dara Rolins a zo zahraničia Inna, Ben Cristovao, Uria Heep a iní,“ vymenoval. K jeho práci sa vyjadril aj Michal Matejovič, súčasný manažér Majka Spirita: „So Slavovou prácou je Majk vždy nadmieru spokojný a jeho fotky veľmi radi publikujeme na našu prezentáciu v médiách.“

S príchodom digitálu

Ako si zaspomínal, analóg držal v rukách ešte ako dieťa ,ale vtedy ho to až tak nezaujalo. „Fotografia ma začala pohlcovať, keď prišla doba digitálu, keď človek hneď videl, čo odfotil a potom si to pozrel na počítači. Mal som asi 15 rokov a môj prvý fotoaparát som dostal na Vianoce. Bol to Canon Ixus 40, ktorý mal štyri megapixle. To v dnešnej dobe poskytujú aj predné selfie kamery na lepších mobiloch, no v tej dobe som bol z neho nadšený,“ zaspomínal si so slovami, že neskôr ho zaujala aj možnosť upravovať fotografie v počítačových programoch.

K práci profesionálneho fotografa sa dostal až neskôr. „Najprv som pracoval ako zamestnanec pri tvorbe produktovej fotografie a grafiky, neskôr som sa však osamostatnil a už fungujem profesionálne šesť rokov,“ poznamenal Samuelčík.

Zachytáva emócie

Spektrum jeho činnosti je pestré. Ale čo najradšej zachytáva cez hľadáčik fotoaparátu? „Svadobné fotografie. V tomto žánri je množstvo momentov, situácií a emócií ľudí, ktoré sa nikdy nezopakujú a v tom je to čaro. Nemenej, samozrejme, portrétne fotografie v ateliéri, kde ma fascinuje hra svetla a tieňov a môžem mat všetko pod kontrolou“ povedal.

Banská Bystrica je krásne mesto a aj tých zákutí, kde sa dá fotiť, je podľa fotografa mnoho. „Osobne si myslím, že pýchou mesta je námestie. Je naozaj krásne v každom ročnom období a najmä v zimnom, keď čerstvo napadne sneh a môžem spraviť napríklad nočnú fotografiu. Má to svoje nenapodobiteľné kúzlo,“ vysvetlil Samuelčík.

A čo menej typické zákutia? „Zaujímavé sú častokrát aj miesta, ktoré prehliadame, len sa na ne treba pozrieť inak. Ak sa fotkou živíte, všade kde chodíte, predstavujete si, ako čo a s kým, či za akej situácie by prišlo na zaujímavú fotku,“ pokračoval s so slovami, že by odporučil výnimočnú atmosféru dedinky v horách, Španiu Dolinu, odkiaľ pochádzajú jeho starí rodičia.

A čo si myslí o kvality fotografií dnešnej doby? „Na celom svete sa stala fotografia najpopulárnejším médiom a fotografov je mnoho, preto pri vyberaní si svojho fotografa buďte náročný v prvom rade na kvalitu práce, no nezabudnite aj na osobný dojem a odporúčania,“ dodal fotograf.

Pád zo stromu

Počas fotenia sa mu už prihodili aj rôzne kuriózne situácie. Medzi klasiku sa určite riadia vybitá baterka a plná karta, no ako profesionál má hneď náhradu. „Ale keď nemáte šťastie, vynecháte skvelý záber, preto si na toto dávam veľký pozor. Medzi také netypické patrí napríklad to, že som išiel na svadbe fotiť zo stromu a padol som. No našťastie sa nič vážne nestalo a mali sme aspoň na tú chvíľu o zábavu postarané,“ prezradil.

Pre dobrý záber je fotograf často ochotný, zájsť aj do extrémov. A svoje o tom vie aj Samuelčík. „Určite v zime, keď sa človek brodí za dobrou fotkou so snehom skoro po pás,“ poznamenal s úsmevom.

Voľný čas trávi najradšej s rodinou a priateľmi a tiež s jeho psom. „Čo sa týka aktivít, som vášnivý lyžiar aj bežkár, rád hrám šach a cez leto si veľmi rád zahrám tenis a hlavne plážový volejbal,“ vymenoval. Takisto však sníva o miestach, kam by chcel zavítať. “Za krásnymi miestami ani človek nemusí ďaleko chodiť, Slovensko je veľmi rozmanité a pre fotky pútavé. Ale určite by som chcel vidieť Škandináviu a Grand Canyon," dodal na záver fotograf, ktorého tvorbu si môžete pozrieť aj na webstránke.

Čítajte tiež:

Mladému Bystričanovi učarovalo fotenie. Výtvory Olivera (16) sú hotovým umením FOTO

Bystričan, ktorý chce drevené počítače dostať do sveta. Exkluzívny rozhovor s Martinom Pechovským (27)

Diela bystrického profi fotografa v OBRAZOCH
38
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie