Jakub Forgács Správy

Učitelia UMB vyrazili za slovenskými školákmi v Rumunsku. V čom predbehnú miestne deti tie naše?

Na severe Rumunska je malý slovenský svet. Deti majú k dispozícii slovenské školy a prednedávnom dostali príležitosť, učiť sa priamo od pedagógov UMB o krajine pod Tatrami, jej prírode a tradíciách. Čo zažili bystrickí učitelia na nevšednej ceste?

Ilustračný obrázok k článku Učitelia UMB vyrazili za slovenskými školákmi v Rumunsku. V čom predbehnú miestne deti tie naše?
Zdroj: Dnes24.sk

Zástupcovia Metodického centra (MC) Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici už po druhý raz počas mája cestovali do slovenských škôl v severných oblastiach Rumunska. Sú to oblasti, v ktorých ekonomické podmienky viacerým deťom neumožňujú pricestovať na vzdelávacie pobyty, ktoré MC UMB organizuje na Slovensku.

„Príprava výjazdovej školy je zložitejšia, musíme vedieť vopred odhadnúť aj tie najnepredvída­teľnejšie okolnosti. V slovenskej základnej škole v Gemelčičke naši pedagógovia v máji učili 43 žiakov od predškolského veku po 5. ročník základnej školy. Predmety boli zamerané na poznávanie Slovenska, jeho prírody prostredníctvom modelu našej krajiny, jeho reálií a tradícií prostredníctvom najrôznejších workshopov,“ konštatovala referentka marketingovej komunikácie UMB Zuzana Ševčíková.

Podľa nej je Gemelčička malý slovenský svet v severnom Rumunsku. Osada s osídlením roztrúseným po okolitých kopčekoch, na ktorých súkromne hospodária práve Slováci. Deti do školy prichádzajú aj zo vzdialenosti 10 až 15 kilometrov. Asfaltovú cestu im vybudovali len vlani. Mikrobus vozí deti od januára tohto roka, a tak už nemusia ísť pešo do školy takmer 15 kilometrov, len zhruba päť. Rodičia vedia, že ich staršie deti sa určite postarajú o tie mladšie, veď ich majú doma aj päť či šesť.

„V Gemelčičke síce deti majú nižšiu vzdelanostnú úroveň, ako je tomu u ich rovesníkov na Slovensku, ale na druhej strane, zasa predbehnú naše slovenské v záujme o vzdelávanie a empatii. Deti v Gemelčičke boli nadšené formami a metódami, ktoré k nim učitelia zo Slovenska priniesli v odbornej garancii doktorandky Pedagogickej fakulty UMB Radky Cachovanovej,“ dodala Ševčíková.

Čítajte tiež:

Bystrická riaditeľka v ROZHOVORE: Žiaci nám tykajú a osobne som väčšiu úctu a rešpekt nevidela

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie