Jakub Forgács Správy

Pokračovanie R1-tky z Bystrice do Ružomberka: Prečo stále nie je známa konečná trasa?

Vodiči sa už nevedia dočkať. Hoci je hotová štúdia realizovateľnosti, ktorá posúdila niekoľko variantov trasy rýchlostnej cesty R1 z Banskej Bystrice do Ružomberka, presná trasa ešte nie je známa. Čo je vo veci?

Ilustračný obrázok k článku Pokračovanie R1-tky z Bystrice do Ružomberka: Prečo stále nie je známa konečná trasa?
Zdroj: TASR

Pokračovanie rýchlostnej cesty R1, ktoré by spojilo Banskú Bystricu a Ružomberok, ešte nemá uzavreté podrobné trasovanie. Aj keď je už hotová štúdia realizovateľnosti, ktorá posúdila niekoľko variantov, konečná trasa bude podľa ministerstva dopravy známa až po posúdení vplyvov cesty na životné prostredie.

Práve na tento krok sa momentálne rezort chystá. „V súčasnosti sa pripravuje pokračovanie ďalšej prípravy, teda v prvom rade sa pripravuje spustenie procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA),“ uviedli z odboru komunikácie ministerstva dopravy.

Samotná štúdia realizovateľnosti síce odporučila najvhodnejší variant, ale výsledné trasovanie je podľa ministerstva možné určiť až po posúdení vplyvov cesty na životné prostredie. To znamená, že od toho sa potom bude odvíjať konkrétne napojenie rýchlostnej cesty R1 na diaľnicu D1 pri Ružomberku.

Výstavba tejto cesty je však podľa ministerstva dopravy náročný proces. V prvom rade treba zabezpečiť financovanie prípravy cesty a aj jej následnú realizáciu. Podľa ministerstva však už bude toto na pleciach niektorej z budúcich vlád. „Rozhodnutie o tom, kde nájsť peniaze a na ktorý konkrétny úsek ich smerovať, bude už rozhodnutím niektorej z nasledujúcich vlád,“ konštatovalo ministerstvo.

Čítajte tiež:

Diaľničné prepojenie Bystrice s Ružomberkom? Toto má byť najbližší krok, po kade chcú potiahnuť cestu R1?

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM