Pohronské derby prinieslo gólovú prestrelku: Rozhodlo sa až v predĺžení, HLASY

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili v piatkovom zápase 17. kola Tipos extraligy nad HC´05 Banská Bystrica 5:4 po predĺžení.

Ilustračný obrázok k článku Pohronské derby prinieslo gólovú prestrelku: Rozhodlo sa až v predĺžení, HLASY
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Pred stretnutím oba tímy klepali hokejkami na ľad, keďže nesúhlasia s aktuálnymi protipandemickými opatreniami ohľadne obmedzení pre divákov. Prvú šancu si vytvorili hostia už v prvej minúte. Po chybe Kotvana to Berger vyskúšal z otočky, Rahm bol pozorný. Zvolenčania nevyužili presilovú hru a po nej nebol úspešný ani únik Saracina, ktorého vychytal Gajan. Na opačnej strane sa Banskobystričanom ponúklo prečíslenie troch na jedného, Fossier zakončil pod hornú žŕdku, blysol sa opäť gólman HKM. V jedenástej minúte sa Zuzin tešil z gólu, ale arbitri ho neuznali pre predchádzajúcu prihrávku rukou. Regulárny zásah teda prišiel až o tri minúty neskôr. Kotvan napriahol spoza kruhov a puk od Mikúša smeroval za Gajana – 1:0. Hostia následne zvýšili aktivitu, často ohrozovali Rahma, ktorého najprv neprekonal z dobrej pozície Mistele, no v presilovke sa to už podarilo Ščerbakovi. Ruský hokejista parádne vystrelil spoza pravého kruhu v pokľaku zápästím a vyrovnal na 1:1. Pred prestávkou domáci ešte mohli odpovedať Zuzinom, bol voľný, ale tesne minul ľavú žŕdku.

V strednom dejstve najprv Zvolen vyťažil gól z presilovky, ktorá práve končila, keď Kabáč naskakoval na ľad a z medzikružia sa bez prípravy presadil Krieger – 2:1. Vyrovnať sa potom snažili bystrickí hokejisti Ščerbak a Fatul, nepodarilo sa im to a prišiel znovu trest. Tentoraz z hokejky Haina. Ten zakončil voľný z ľavej strany do protiľahlej časti bránky v čase, keď trestnú lavicu opúšťal pre zmenu Boldižár – 3:1. V 29. minúte sa zdalo, že je vymaľované. Chybu Creviera-Morina potrestal Mikúš. Všimol si pred bránkou dobre postaveného Saracina a od neho sa napokon dostal puk za Gajana – 4:1. Majster mal naďalej viac z hry, ale Banskobystričanov postavila na nohy druhá presilovka v stretnutí. Využili ju po dorážke Šoltésa pred odkrytou svätyňou Rahma. V 36. minúte hráči spod Urpína udreli tretíkrát v tretej presilovke v rade. Tentoraz sa presadil Kabáč pred bránkou, doslova dotlačil puk do nej i napriek ležiacemu švédskemu gólmanovi v drese HKM na čiare – 4:3. Zvolenčania použili trénerskú výzvu, ale videorozhodca posúdil, že Kabáč ani Tamáši sa postavením v bránkovisku nedopustili prehrešku a zásah teda platil.

V tretej tretine najprv domáci nevyužili presilovku. Hra sa však prelievala z jednej strany na druhú a z vyrovnania sa tešili hostia. V 48. minúte predviedol nádherný slalom cez celé ihrisko Šoltés, prešiel cez štyroch protihráčov a cez hokejku piateho z pravej strany zavŕšil individuálnu akciu na 4:4. Kvalitný hokej naďalej pokračoval, zvolenský legionár Krieger z uhla trafil do hornej žŕdky, na opačnej strane Rahm prekazil Šoltésovi šancu na hetrik. V závere riadneho hracieho času Bystričania nevyužili presilovku a tak sa išlo do predĺženia. V ňom veľké šance nevyužili v drese majstra Leskinen, Puliš a Stupka, no napokon sa presadil nekompromisnou strelou z kruhu pri avizovanom vylúčení hokejistu spod Urpína Roy.

Podrobné štatistiky a hlasy po zápase nájdete na ďalšej strane.