Parádny gólostroj bystrických hokejistov: Nitre nedali šancu bodovať

Hokejisti HC'05 Banská Bystrica triumfovali v utorňajšej dohrávke 10. kola Tipos extraligy vo Zvolene nad HK Nitra 6:1.

Ilustračný obrázok k článku Parádny gólostroj bystrických hokejistov: Nitre nedali šancu bodovať
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Prvá tretina vyšla na zvolenskom ľade Banskobystričanom, išli rýchlo do vedenia, keď od modrej vystrelil v tretej minúte Bdžoch a tečovaný puk skončil za Cowleyom. V 7. minúte sa po prihrávke Výhonského ocitol pred bránkou osamotený Tamáši a s touto situáciou si poradil – 2:0. Prešlo iba 39 sekúnd a skóre sa opäť zmenilo. Po rýchlej akcii „baranov“ sa presadil Faško-Rudáš. Do nitrianskej bránky išiel 19-ročný Beržinec a tréner Stavjaňa poriadne zvýšil hlas na striedačke hostí. Príliš to však nezabralo, lebo naďalej viac šancí mali Bystričania, najmä v presilovke Kabáč. Na opačnej strane sa musel mať Belányi na pozore iba po teči Mareka Slováka.

V druhej tretine hokejisti spod Urpína zvýšili na 4:0 v oslabení. Spomedzi kruhov namieril po skvelej prihrávke Sukeľa voľný Cardwell a zaznamenal prvý gól v sezóne. Nitra odpovedala Minárikom, ktorý z pravého kruhu prestrelil brankára HC'05. Následne ubudlo šancí, hráči spod Zobora sa viac snažili, ale inkasovali aj piaty gól. V 36. minúte totiž trojnásobný majster predviedol ďalšiu rýchlu akciu. Ihnačák našiel pred bránkou voľného Sukeľa a ten si poľahky poradil pred odkrytou bránkou Beržinca 5:1. Pred druhou prestávkou mohol zmeniť skóre ešte hosťujúci Kollár z prieniku, ale Belányi podržal svoj tím.

Na začiatku tretieho dejstva nevyužili oba tímy presilovky. Po skončení bystrickej sa však udial historický okamih, pretože z pravého kruhu vypálil presne iba 15-ročný Dalibor Dvorský a stal sa najmladším hráčom, ktorý skóroval v najvyššej súťaži. Tento primát dosiaľ držal Marián Gáborík. Následne sa už duel prakticky iba dohrával, šancu na siedmy zásah nevyužil zblízka voľný Ihnačák. Banskobystričania zabodovali s Nitrou 29-krát v sérii.

HC'05 Banská Bystrica – HK Nitra 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

• Góly: 3. Bdžoch (Žiak, Lamper), 7. Tamáši (Výhonský), 7. Faško-Rudáš (J. Sukeľ, Ihnačák), 23. Cardwell (J. Sukeľ, Belányi), 36. J. Sukeľ (Ihnačák, Faško-Rudáš), 48. Dvorský (Cardwell) – 25. Minárik
  • Rozhodovali: Tvrdoň, Výleta – Synek, Durmis
  • Vylúčení na 2 min: 4:3
  • Presilovky: 0:0
  • Oslabenia: 1:0
  • bez divákov
  • Banská Bystrica: Belányi – Breton, Crevier-Morin, Cardwell, Ďatelinka, Žiak, Bdžoch, Ganz – Faško-Rudáš, Ihnačák, J. Sukeľ – D'Aoust, Marek Sloboda, Vašaš – Lamper, Dvorský, Kriška – Vyhonský, Tamáši, Kabáč – Mlynarovič
  • Nitra: Cowley (7. Beržinec) – Vitaloš, Mezei, Š. Nemec, Švarný, Bodák, Ege, Pupák, Hřebíček – Finlay, Marek Slovák, Tvrdoň – Žitný, Dauda, A. Kollár – Gubo, Foget, Fominych – Múčka, J. Šiška, Minárik

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: „Na začiatku zápasu sme dali tri góly, čo bolo kľúčové. Potom sme prakticky iba udržiavali vedenie. Som rád, že mužstvo hralo tak, ako sme si povedali. Som spokojný s výkonom mojich zverencov. Teší ma, že sa presadil aj 15-ročný Dvorský. Je veľký talent, no ďalej musí na sebe pracovať. Je dobrý korčuliar, dobre pracuje s hokejkou a má aj dobré videnie hry. Musí ešte zosilnieť a v súbojoch byť pevnejší.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Táto situácia sa pre nás opakuje veľmi často, že zápasy vonku nehráme dobre. Ani v obrane a ani v útoku to nie je presvedčivé. Tým pádom nám negatívne skóre narastá. Je to zlé. Ak chce mužstvo pomýšľať na vyššie priečky, mať vyššie ambície, tak to na tom ľade musí vyzerať ináč.“

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.