Marcel Páleš Kultúra

Známy pedagóg Fuchs sa narodil pod Urpínom: Dôraz kládol na osobnú prípravu

Banskobysrický rodák, učiteľ v Radvani či vo Zvolene, pedagóg Ján Fuchs vydal súbor šiestich učebníc pre národné školy, ktoré sa stretli s veľkou obľubou.

Ilustračný obrázok k článku Známy pedagóg Fuchs sa narodil pod Urpínom: Dôraz kládol na osobnú prípravu
Zdroj: TASR

Ján Fuchs sa narodil 8. septembra 1816 v Banskej Bystrici. Bol učiteľom v Radvani a vo Zvolene. Neskôr sa stal riaditeľom zvolenských obecných škôl. Pedagóg zomrel 7. decembra 1874 vo Zvolene.

Osobná príprava u Fuchsa kľúčová

Veľký dôraz kládol na osobnú prípravu učiteľa na vyučovanie. V roku 1872 vydal súbor šiestich učebníc (v jednom zväzku) pre národné školy pod názvom Prostonárodný evanjelický Školník, ktorý obsahuje tieto učebnice: Dějepis církve křesťanské, Zemepis, Dějepis Uhorska, Prírodopis, Silozpyt čili fyzika, Katechizmus hospodársky.

Silozpyt má tieto časti: Úvod, O telesách a ich vlastnostiach, O vode, O teplote, O svetle, O hlase, O magnetičnosti, O hromovine. Silozpyt má 47 strán a 27 obrázkov.

Okrem Školníka aj Metodológiu vyučovania

Fuchs zostavil učebnicový súbor vo veku 56 rokov, keď mal za sebou už 36 rokov učiteľskej praxe. Školník sa tešil obľube, vydaný bol päťkrát.

Ján Fuchs napísal tiež Metodológiu vyučovania (skúsenosti z pedagogickej praxe). Zaoberal sa aj problematikou dievčenských škôl. Navrhol zriadiť dievčenskú školu s dvoma triedami (v každej malo učenie trvať tri roky).

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM