Stanislav Černák Rôzne

Zaujímavosti zo zvolenskej knižnice: Niektorí si knihy požičiavajú vo veľkom, Mária je ale rekordérkou!

Viete, koľko rokov má najmladší a najstarší čitateľ zvolenskej knižnice? Pracovníci majú doteraz v živej pamäti aj úsmevnú príhodu, ktorá pobaví... Prečítajte si zaujímavosti z našej bibliotéky a dozviete sa aj o zaujímavom rekorde...

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavosti zo zvolenskej knižnice: Niektorí si knihy požičiavajú vo veľkom, Mária je ale rekordérkou!
Zdroj: TASR

Zvolenská knižnica má viac ako 13 000 čitateľov. „V podstate je ich počet už niekoľko rokov viac-menej stagnujúci a mierne klesajúci,“ prezradila pre Zvolen 24 Zlatica Brodnianska zo zvolenskej knižnice.

V dnešnej dobe, to nemá ľahké nik a výnimkou nie sú ani knižnice. Rozpočet financií na nákup literatúry má klesajúcu tendenciu a knihy sú čoraz drahšie. „Približne dve tretiny celkovej sumy na nákup literatúry tvoril príspevok z Dotačného systému MK SR. Zaujímavá je tiež aktivita Jednu knihu ročne, prostredníctvom ktorej prosíme návštevníkov, aby knižnici darovali nové knihy. Pod pojmom „nové knihy“ máme na mysli knihy vydané v roku 2012 až 2013 a ktoré zatiaľ nemáme. Týmto spôsobom sme len tento rok získali od darcov 43 nových kníh,“ objasnila Brodnianska.

Najmladší a najstarší čitateľ

Najmladším zaregistrovaným čitateľom vo Zvolene je Lukáš, ktorý 3. apríla oslávil pol roka. Najstarším je 92-ročný Miroslav zo Zvolena, ktorý je stále aktívnym čitateľom. Aktuálnou čitateľskou rekordérkou je seniorka zo Zvolena. Tá si v roku 2013 zo všetkých čitateľov požičala najviac kníh pani Mária (70) zo Zvolena, bolo to 216 kníh.

Aj v Krajskej knižnici Ľ. Štúra chcú ísť s dobou a stále niečo vylepšujú. „Snažíme sa stále čosi vylepšovať a tento rok pribudne pred budovou knižnice bibliobox, čiže čitatelia budú mať možnosť vracať požičané knihy aj v čase keď bude knižnica zatvorená, trebárs aj v noci,“ povedala pracovníčka zvolenskej knižnice.

Zaujímavosťou je, že aj v internetovej dobe, v knižnici Ľ. Štúra veľký pokles čitateľov nezaznamenali. „V nedávnej minulosti sa stávalo, že sa ľudia prihlasovali do knižnice kvôli internetu, teraz to však už neplatí. Nakoľko máme celkom dobre podchytených detských čitateľov, ten pokles nie je nejako výrazne viditeľný,“ vysvetlila Zlatica Brodnianska.

Najpožičiavanejšie tituly

Ako ďalej uviedla Brodnianska, tak najviac si Zvolenčania požičiavajú beletriu, literatúru pre deti a náučnú literatúru. Na 1. mieste je beletria pre dospelých, na druhom mieste populárno-náučná kniha pre deti a na treťom je kniha z oddelenia spoločensko-vednej literatúry. V období od januára 2013 do 2. apríla 2014 sa až 157 krát požičala kniha „Arabský svet iná planéta?“, na druhom mieste bol titul „Piráti a ich dobrodružný život“ (127 krát) a treťou najpožičiavanejšou knihou v tomto období bola „Agresivita detí“ (121 krát).

Úsmevná príhoda

„Keď sme začínali s poskytovaním internetových služieb, tak raz prišla študentka, že si prosí knihu Ežo Vlkolínsky. Ja som jej povedala, že je to od Hviezdoslava, ale že to nemáme, lebo je to požičané. Ona sa o chvíľu vrátila, že či si o tej knihe môže pozrieť niečo na internete. Posadila som ju za počítač. Po chvíľke hľadania, prišla opäť ku stolíku, že google jej nevie nič nájsť. Napriek tomu, že google vtedy nebol ani zďaleka tak rozsiahly vyhľadávač, podivila som sa, prečo jej nič nenašlo. Pochopila som to, keď som prišla k počítaču a videla, čo slečna dala vyhľadať. Vo vyhľadávači bolo totiž napísané zadanie v presne tejto forme: Ežo Vlk Kolínsky…,“ zasmiala sa s nami na záver Zlatica Brodnianska.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM