Jozef Sliacky Krimi

Za nešťastné usmrtenie priateľa dostal exriaditeľ VLM podmienku

Na 18 mesiacov s podmienkou na dva roky odsúdila sudkyňa Okresného súdu vo Zvolene 55-ročného exriaditeľa Vojenských lesov a majetkov (VLM) Štefana D.

Na 18 mesiacov s podmienkou na dva roky odsúdila sudkyňa Okresného súdu vo Zvolene 55-ročného exriaditeľa Vojenských lesov a majetkov (VLM) Štefana D. Šéf štátneho podniku v auguste minulého roka nešťastnou náhodou zastrelil svojho kolegu a priateľa 59-ročného Michala B. Obžaloba i obhajca si ponechali možnosť odvolať sa do 15 dní od doručenia rozsudku.

Obvinený pred súdom nepoprel spáchanie skutku. Sudkyňa to preto navrhla prijať ako vyhlásenie obžalovaného. Ako Štefan D. povedal, dodnes nevie pochopiť, čo na vtedy na strelnici stalo. „Môj život skončil 2. augusta 2009. Je mi ľúto, že odišiel takýto človek, lebo on si zaslúžil žiť,“ uviedol obžalovaný na záver pojednávania.

Prokurátor ešte predtým žiadal pre neho trest na dva roky s odkladom na štyri roky. Jeho obhajca Vladimír Hrežďovič trest na dolnej hranici sadzby, kde môžu byť uložené tresty až do troch rokov. „Obžalovaný sa cíti sám potrestaný udalosťou, ktorá sa stala,“ uviedol vo svojej záverečnej reči advokát. Poukázal tiež na počet poľahčujúcich okolností, ktoré prevyšujú nad priťažujúcimi.

Obidve strany uvažovali aj o dohode o vine a treste. Podľa obžaloby takúto dohodu ale nebolo možné uzavrieť, nakoľko neboli splnené procesné podmienky.

Udalosť sa stala vo Vojenskom výcvikovom priestore Lešť na Kamennom vrchu na strelnici pri rybníku. K usmrteniu došlo pri zastreľovaní zbrane. Štefan D. mal podľa obžaloby v domnienke, že za terčom sa nikto nenachádza vystreliť na terč. Michalovi B., ktorý tam ale bol, spôsobil zranenia nezlučiteľné zo životom.

Keďže išlo o civilné osoby, Vojenská polícia prípad odstúpila banskobystrickej polícii. Vtedajší štátny tajomník rezortu obrany Daniel Duchoň následne 6. augusta Štefana D. odvolal z funkcie generálneho riaditeľa Vojenských lesov bez udania dôvodu.

TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM