Marcel Mojžiš Rôzne

Unikátny park ožije: Na toto sa tešte v Laniciach...

Už štvrtú jeseň budú môcť Zvolenčania vo vznikajúcom mestskom parku Lanice stráviť príjemné popoludnie s rôznymi aktivitami pre veľkých aj malých. Deň pre Lanice organizuje Združenie Slatinka s cieľom spropagovať unikátnu prírodnú lokalitu a ukázať m

Tento rok aktivisti pripravili tvorivé dielne pre deti, cykloškolu a jazdu zručnosti, divadlo, exkurziu s diskusiou, zdravé občerstvenie aj pečený čaj. Väčšina aktivít sa bude konať na veľkej lúke pri ulici Štúrova, medzi Hronom a elektrárenským kanálom.

[blockquote]Tí, ktorí vstanú 13. októbra najskôr, budú môcť už od rána 9,00 hod. priamo na Laniciach sledovať prácu rezbára a učiť sa opracúvať drevo. Do večera by mal rezbár s pomocou návštevníkov vytvoriť sochu, ktorá ostane v parku. „Spolu s motýlím stromom – veľkým topoľom, na ktorom sa usadí množstvo pestrofarebných motýľov, budú skrášľovať priestor parku aj po skončení akcie. Hlavný program začne o 13,00 terénnou obhliadkou a diskusiou expertov – prírodovedcov, krajinárov, urbanistov a ďalších ľudí, ktorí robili na Laniciach výskum alebo sa zaoberajú územným plánovaním,“ hovorí Martina Paulíková zo združenia Slatinka. [/blockquote] Cieľom približne hodinovej vychádzky získať názory na možné strety záujmov a rôzne varianty riešenia infraštruktúry, ktoré môžu mať vplyv na využitie parku. Medzitým sa na lúke pri Štúrovej ulici začne program pre širokú verejnosť – malí aj veľkí si budú môcť odskúšať svoje zručnosti pri jazde na bicykli a naučiť sa osvedčené triky, ktoré sa im zídu pri jazdení v krajine. Pre deti budú pripravené dielne plstenia z ovčej vlny, výroby gaštanových figúrok, motýľov z papiera aj zvieratiek z rôznych materiálov.

„O 14,00 hod. herci z Divadla bez opony zahrajú predstavenie „Jack a fazuľa“. V prípade vhodného počasia bude možné využiť lúku aj na púšťanie šarkanov, lietajúcich tanierov a iné pohybové aktivity. Na záver by chceli mladí dobrovoľníci vytvoriť z prírodného materiálu land-art,“ dodáva Paulíková.

Domáce koláče i pečený čaj[/size][/color]

Na občerstvenie organizátori už tradične vyzývajú návštevníkov, aby priniesli svoje obľúbené koláče, najlepšie aj s receptami, na ochutnanie budú pripravené aj zdravé ovocné a zeleninové jednohubky. Okrem jablčnej šťavy bude na osvieženie a zahriatie k dispozícii špecialita – pečený čaj. Štvrtý ročník akcie Deň pre Lanice pripravilo Združenie Slatinka v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Správou CHKO Poľana a občianskymi združeniami Cykloadventure a CEPTA. Finančne akciu podporili rôzne nadácie a formou dotácie aj Mesto Zvolen.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM