Tlačové správy Tlačové správy

RADÍME: Návod, ako sa pri platení cez IBAN nepomýliť

Používanie čísla účtu výlučne v tvare IBAN je od 1.februára 2016 v bankovom styku realitou. Zvykanie si naň však istý čas potrvá.

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: Návod, ako sa pri platení cez IBAN nepomýliť
Zdroj: Dnes24.sk

Prechod z čísla účtu v tvare BBAN na tzv. IBAN kód nie je len administratívnou zmenou, ale má aj svoje opodstatnenie. Európa už od roku 2014 zjednocuje platobný systém, ktorý sa týka primárne krajín s miestnou menou euro a niekoľkých ďalších pridružených štátov – tzv. SEPA krajiny.

Na Slovensku má 24 znakov

IBAN je medzinárodný formát čísla účtu pri bezhotovostných platbách. Najviac môže mať 34 znakov, no napríklad vo Francúzsku je 27-miestny, v Nemecku má 22 znakov a v Belgicku dokonca len 16. Slovenský IBAN kód predstavuje 24 alfanumerických znakov, ktorých prepísanie spôsobuje ľuďom neraz problémy.

Používajte IBAN Skener

ČSOB bola prvou bankou na Slovensku, ktorá priniesla pomôcku pre plynulý prechod na číslo účtu v tvare IBAN a s ním súvisiace platenie. „IBAN Skener je praktická služba, ktorú sme priniesli klientom za účelom zjednodušiť im platenie a vyhnúť sa namáhavému prepisovaniu čísla účtu s veľkým počtom znakov. Vďaka mobilnej aplikácii ČSOB SmartBanking a IBAN Skenera tak číslo účtu jedným ťahom zoskenujú. To sa načíta do platobného príkazu a zaplatia tak v priebehu niekoľkých sekúnd bez akýchkoľvek obáv zo zmýlenia sa pri manuálnom prepisovaní,“ hovorí Dana Škublová, riaditeľka Odboru depozít a platieb ČSOB.

Ak si chcete uľahčiť platenie prostredníctvom skenovania IBAN kódu a nikdy sa nepomýliť, stiahnite si aplikáciu ČSOB SmartBanking, v ktorej IBAN Skener nájdete. Viac informácií sa dozviete na www.csobsmartbanking.sk.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto tlačovej správy.

RADÍME: Návod, ako sa pri platení cez IBAN nepomýliť
2
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM