Ilustračný obrázok k článku Po zime si vychutnajte skvelý relax: 5 miest vo Zvolene, ktoré cez jar stoja za návštevu
Zdroj: TASR

Po zime si vychutnajte skvelý relax: 5 miest vo Zvolene, ktoré cez jar stoja za návštevu

Mierne oteplenie a príchod jari láka von aj Zvolenčanov. Ak hľadáte miesta na turistiku, šport či iba obyčajné prechádzky, nemusíte chodiť ďaleko. Vybrali sme pre vás 5 miest zo Zvolenského okresu, kde stojí za to stráviť počas jari voľné chvíle.

Stanislav Černák Rôzne
Stanislav Černák Rôzne

Po zime si vychutnajte skvelý relax: 5 miest vo Zvolene, ktoré cez jar stoja za návštevu

Mierne oteplenie a príchod jari láka von aj Zvolenčanov. Ak hľadáte miesta na turistiku, šport či iba obyčajné prechádzky, nemusíte chodiť ďaleko. Vybrali sme pre vás 5 miest zo Zvolenského okresu, kde stojí za to stráviť počas jari voľné chvíle.

Ilustračný obrázok k článku Po zime si vychutnajte skvelý relax: 5 miest vo Zvolene, ktoré cez jar stoja za návštevu
Zdroj: TASR

S koncom zimy viacerých určite zasiahla jarná únava, ktorú pociťujú aj Zvolenčania. Proti depresiám, ktoré nie sú ojedinelé, sa však dá učinne bojovať. Pomôže vám jarná očistná kúra, vyžadujúca zmenu vo vašom jedálnom lístku, ale tiež relax na čerstvom vzduchu. Kam môžete vyraziť vo Zvolene a okolí? Inšpirujte sa našimi tipmi:

Čertova skala

Čertova skala sa nachádza iba neďaleko nášho mesta a sľubuje kvalitnú jarnú prechádzku náučným chodníkom. Tak, ako sa hovorí o Pustom hrade, že snáď nie je taký Zvolenčan, ktorý by ho aspoň raz nenavštívil, sa dá kľudne povedať aj o Čertovej skale. Apropó, Čertova skala je nevšedný geologický úkaz, nielen vďaka svojmu tvaru, ale aj názvu.

„Myslím, že takýto vskutku nevšedný úkaz, akým je Čertova skala sa len tak nevidí. A my môžeme byť radi, že ho máme rovno pod nosom. Vedie tam pekný náučný chodník, z ktorého sa človek aj veľa dozvie. Rád tam chodievam,“ povedal Jozef (29).

„Už je to roky, čo som bola na Čertovej skale. Vtedy nebol ešte ani náučný chodník. Moje deti a vnúčence tam chodia pravidelne na jar a vždy sa odtiaľ vracajú plný elánu,“ doplnila dôchodkyňa Mária.

Zálužná

Zálužná sa nachádza na nad Môťovskou priehradou a podobne ako na Pustom hrade vás po makačke do kopca bude čakať zaslúžená odmena v podobe pekného výhľadu. To však nie je všetko, čo ponúka tento vrch. Zo samého vrchu sa dá pekne po vrchole traverzom dostať cez záhradkársku osadu naspäť na Sekier. Niektorí možno viete, že dakedy dávno sa nachádzal na tomto kopci aj lyžiarsky vlek. A ako sa tam dostať? Pred známym rekreačným areálom, ktorý sídli pri Môťovskej priehrade odbočíte doprava medzi chatky a treba ísť stále do kopca :)

„Keď som bola malá chodievali sme vždy cez Veľkú noc na jarnú prechádzku s celou rodinou práve na Zálužnú. Je tam pekný výhľad a dačo aj spravíte pre svoje telo. Normálne uvažujem, že sa tam cez voľné dni vyberiem opäť,“ zaspomínala Martina (26).

Kráľová pri Zvolene

Vynikajúca jarná prechádzka sa dá absolvovať aj v neďalekej Kráľovej. Toto miesto ponúka v prípade priaznivého počasia krásny výhľad, dá sa dokonca vidieť až Banská Bystrica. Kto má rád dlhšiu jarnú turistiku tak z kráľovej sa dá prejsť cez les až do Michalkovej. Táto prechádzka určite stojí zato.

„Na Kráľovú rád chodievam. Je kúsok od Zvolena, no vždy mi to tam príde ako iný svet. Vyčistím si hlavu od nepríjemných myšlienok, pokochám prírodou a načerpám veľa energie,“ prezradil pán Pavol (60). „Viem aj o turistickej trase cez les do Michalkovej, raz som mal pokus, ale začalo sa stmievať tak približne v polovici cesty som to radšej vzdal a vrátil sa k naspäť k autu, toré som mal odstavené na Kráľovej,“ dodal so smiechom.

Rodinná cyklocesta

Medzi našimi tipmi rozhodne nesmie chýbať ani Rodinná cyklocesta vedúca od rieky Hron až na Sliač. Aj na našich stránkach sme o jej dokončení popísali toho už dosť. Jarné slnečné lúče na ňu vylákajú určite nedočkavých nadšencov bicyklovania. Na štart cyklistickej sezóny je ako stvorená.

„Odvtedy ako je cyklocesta na Sliač sprístupnená som po nej ešte nešiel, no v najbližších dňoch to určite skúsim. Pamätám si, že som po tejto trase dávnejšie veľmi rád chodieval, či už na pešo alebo na dvoch kolesách. Blízkosť Hrona je výhodou, človek tam príde na iné myšlienky,“ vyznal sa pre Zvolen 24 Zvolenčan František (35).

Turovský vodopád

V blízkosti Zvolena sa nachádza aj krásny Turovský vodopád, ktorý sprístupnili a zveľadili približne pred 2 rokmi. Vodopád sa nachádza iba 1 kilometer od dediny.Vedú k nemu dva turistické chodníky so smerovými tabuľami.

„Mnohí o tomto vodopáde možno ani nevedeli. Chodievam tam rád najmä na jar, keď sa príroda prebúdza po dlhej zime. Dá sa k nemu ísť na pešo, ale aj na bicykli. Bol som sa tam pozrieť už oboma spôsobmi a môžem to každému len odporučiť,“ nechal sa počuť Sveťo.

Ak máte chuť zájsť aj trošku ďalej, prečítajte si aj naše tipy na jarný relax v prírode v Banskej Bystrici a jej okolí.

Ak sa tiež chystáte vyraziť na čerstvý jarný vzduch a patríte k tým, pre ktorých je foťák povinnou výbavou na výlety, nechajte sa za fotku odmeniť! Či už zachytíte jarné kvety, pučiace stromy, prvý poletujúci hmyz, alebo máte pekné zábery jari, prihláste ich do malej jarnej fotosúťaže!

Čítajte tiež:

Sezóna medvedieho cesnaku sa blíži: Kde v okolí Zvolena si lahôdku z prírody môžete nazbierať?

Jarný detox podľa celebrít

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM