Stanislav Černák Kultúra

Niečo pre milovníkov umenia: Na Zvolenskom zámku bude pokračovať známy cyklus

V Slovenskej národnej galérii (SNG) na Zvolenskom zámku sa opäť rozbieha cyklus podujatí nazvaný Stretnutie s umením. Milovníci umenia, nenechajte si to ujsť.

Ilustračný obrázok k článku Niečo pre milovníkov umenia: Na Zvolenskom zámku bude pokračovať známy cyklus
Zdroj: TASR

V SNG pokračuje vo štvrtok 29. januára cyklus Stretnutie s umením. Kurátorka Katarína Beňová bude hovoriť o františkánskom maliarovi Konrádovi Švestkovi a jeho činnosti pre rehoľu na Slovensku.

O živote františkánskeho mnícha, maliara, sochára a reštaurátora Konráda Švestku (Schvesztku, Schwestku; 1833, Kroměříž – 1907, Kremnica) nebolo známych veľa informácií. Bol členom žobravej rehole františkánov, jej prísnejšej, tzv. salvatoriánskej provincie, ktorá bola zrušená v roku 1900. Pracoval primárne pre rehoľu, ako aj pre okolité dediny a mestá.

Jeho tvorba mala enormný rozsah. Zaráža počtom realizovaných diel, rozsahom realizácií, ako aj druhovou rôznorodosťou siahajúcou od architektonického návrhu cez maliarske objednávky, vrátane tých nástropných, až po sochy a rezbárske práce či pamiatkovú ochranu.

Cyklus Stretnutie s umením predstavuje stále expozície na Zvolenskom zámku a vybrané diela zo zbierok SNG prostredníctvom výkladov i neformálnych diskusií.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM