Kultúra

Neďaleko Zvolena sa predvedú mladí organisti. Tešiť sa môžete na ich spoločný koncert

Neprofesionálni umelci konfrontujú svoje umenie na Gorazdových organových dňoch. Súčasťou programu sú odborné semináre pre organistov a ich pedagógov.

Ilustračný obrázok k článku Neďaleko Zvolena sa predvedú mladí organisti. Tešiť sa môžete na ich spoločný koncert
Zdroj: TASR

Mladí organisti predvádzajú v týchto dňoch vo Zvolene a neďalekej Sielnici svoje umenie na celoslovenskej prehliadke neprofesionálnych organistov XXIV. Gorazdove organové dni (GOD). Nesúťažná prehliadka sa etablovala ako pevná, pritom špecificky pedagogicko-umelecky zameraná aktivita širokospektrálnych Svätogorazdovských dní na Slovensku.

Ako informovali organizátori podujatia, mladí organisti z Rajca, Nitrianskeho Rudna, Prievidze, Drienova, Cemiaty, Zalužíc a Banskej Belej absolvujú program, ktorého vyvrcholením bude prehliadka ich interpretačného umenia.

Súčasťou programu budú odborné semináre pre organistov a ich pedagógov, zamerané na náuku o organe vo vyučovaní ZUŠ, na zásady organovej interpretácie v liturgii, registráciu v organovej hudbe, ktoré sa uskutočnia vo Zvolene.

Nosná časť programu v rímskokatolíckom kostole v Sielnici bude venovaná praktickým zručnostiam, t. j. registráciám a interpretácii za odborného vedenia pedagógov a profesionálnych organistov. Verejnosti sa organisti predstavia na spoločnom koncerte v piatok o 17:30. Meno laureáta prehliadky bude známe v sobotu (28. 9.) na rozborovom seminári a vyhodnotení XXIV. GOD.

GOD tvoria súčasť jubilejných XXX. Svätogorazdovských dní a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2016 – 2025, nad ktorými po jedenásty raz prevzal záštitu exprezident SR Ivan Gašparovič.

Gorazdove organové dni od začiatku realizuje Národné osvetové centrum v Bratislave v spolupráci s Podpolianskym osvetovým strediskom vo Zvolene. Neskôr sa k ním pridala aj Matica slovenská i ďalšie subjekty, pri čom Maticu slovenskú na podujatí tradične reprezentuje terajší predseda jej prezídia Miroslav Holečko, ktorý je zároveň spoluautorom celého projektu.

Organizátori podujatím vytvárajú priestor na stretnutia, výmenu skúseností organistov, chcú prispieť ku skvalitneniu ich interpretačného umenia a zároveň si uctiť dielo prvého po mene známeho slovenského veľkňaza, pedagóga, diplomata, vzdelanca európskeho formátu – svätého Gorazda.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM