Stanislav Černák Rôzne

Najväčšia rarita Dudiniec: Rímske kúpele sú zahalené rúškom tajomstva

Najväčšou raritou Dudiniec, ktorá je dodnes zahalená rúškom tajomstva, sú tzv. rímske kúpele. Boli vytvorené ľudskou rukou alebo prírodou?

Ilustračný obrázok k článku Najväčšia rarita Dudiniec: Rímske kúpele sú zahalené rúškom tajomstva
Zdroj: TASR

Kamenné vane v travertíne, vytvorené s veľkou pravdepodobnosťou ľudskou rukou, sú na základe názvu, ktorý sa dedil z pokolenia na pokolenie, spájané s Rímskou ríšou, siahajúcou začiatkom letopočtu až do týchto končín. To, že ich vytvorili rímski vojaci sa ale nedá doložiť, o prítomnosti Ríma v regióne však svedčia nálezy rímskych mincí z čias Neróna a Antonia Pia.

Spojitosť s Rimanmi?

Ako sa píše v aktuálnom sprievodcovi Dudincami, ktorý vydala Oblastná organizácia cestovného ruchu, na spojitosť s Rimanmi navádza povesť o objave liečivej vody. Hovorí sa v nej o víle, ktorá našla strateného syna mocného rímskeho vojvodcu Aquillia. Za prísľub, že daruje slobodu zajatcom, dá vyrúbať lesy a zasiať pšenicu, zaviedla vojvodcu na breh jazierka so zázračnou liečivou vodou, kde ležal jeho syn. Vdýchla mu do úst život a odovzdala ho otcovi.

Dokopy až 32 vaní

V miestach travertínových kôp, kde sa rímske kúpele nachádzajú, ešte v uplynulom storočí vyvierali aj minerálne pramene. Všetky ale zanikli po zachytení a koncentrácii povrchových vôd do kúpeľného zdroja.

Vytesaných vaní v hornine je 32. Rímske kúpele sú dnes poslednou zastávkou náučného chodníka, ktorý predstavuje Dudinské travertíny ako chránený prírodný útvar.

Rímske kúpele v Dudinciach sú dodnes zahalené rúškom tajomstva
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM