Martin Károly Kultúra

Na zámku vystavia diela, využívajúce stratégie umeleckej kartografie

Diela slovenských autorov zo zbierok galérií, súkromných zbierok a z majetkov autorov z obdobia rokov 1960 – 1989, tvoria jadro výstavy MAPY / MAPS (výber/ selection), ktorú sprístupnia vo štvrtok, 8. decembra na Zvolenskom zámku.

Výstava je výberom z medzinárodného projektu MAPY – umelecká kartografia v strede Európy 1960 – 2011, ktorý vznikol v spolupráci Slovenskej národnej galérie (SNG) a Galérie mesta Bratislavy (GMB). Premiéru mal v Mirbachovom paláci GMB a vo Vodných kasárňach SNG v Bratislave v lete tohto roku a prezentoval diela umeleckej kartografie autorov zo štyroch stredoeurópskych krajín – Slovenska, Čiech, Maďarska a Poľska. K výstave vyšiel aj plnofarebný 172 stranový katalóg, koncipovaný ako atlas umeleckých máp s odkazmi, témami a návodmi na ich možné čítanie.

Podľa kurátoriek Daniely Čarnej a Lucie Gregorovej výstava na Zvolenskom zámku predstaví vybrané kľúčové diela slovenských autorov, ktoré využívali stratégie umeleckej kartografie v kresbách, grafikách, objektoch a vo fotografii. Na predstavených dielach možno sledovať uvažovanie umelcov o hraniciach, obmedzeniach, ale aj spôsoboch ich prekračovania či redefinovania, tvorivé ovládnutie sveta zmenami mierky či pozícií štátov a kontinentov na mape. Autori zaznamenávajú v umeleckých mapách aj svoje zážitky z fyzickej prítomnosti v krajine, stopy vlastnej existencie. Umelecké mapy sú aj nástrojom mentálnych kartografií.

Metaforická povaha mapy zároveň poskytuje nekonečné variácie autorského vyjadrovania v znakových systémoch individuálnych mytológií, hľadanie strateného raja, objavovanie bájnych krajín a zakladanie ideálnych štátov či snívanie o vesmíre. Každý z autorov však vyznačil svojím zápisom predovšetkým vlastné súradnice na mape.

Na výstave, ktorá potrvá do 22. januára 2012, nájdu návštevníci diela Milana Adamčiaka, Petra Bartoša, Juraja Bartusza, Stana Filka, Daniela Fischera, Jozefa Jankoviča, Michala Kerna, Júliusa Kollera, Otisa Lauberta, Juraja Meliša, Rudolfa Sikoru, Dezidera Tótha a Kamila Vargu.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM