Zuzana Vajayová Rôzne

Môťovská priehrada sa po oprave technológie opäť napúšťa vodou

Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) ukončili v uplynulých dňoch opravu technológie, ktorá zadržiava vodu v Môťovskej priehrade vo Zvolene.

Oprava poškodenej cievovej tyče, ktorá slúži na ovládanie zadržiavacej klapky, tak zažehnala hrozbu možného narušenie hrádze a zaplavenia domov pod priehradou.

K poškodeniu cievovej tyče došlo v predchádzajúcich rokoch, počas povodňových stavov. „Ochrana obyvateľov je pre nás prvoradá a tak sme nechceli nič nechať na náhodu,“ povedal TASR generálny riaditeľ SVP Daniel Kvocera. Celkové náklady na opravu dosiahli viac ako 11.000 eur.

Oprave, ktorá začala v septembri, predchádzalo vypustenie priehrady. Po suchých skúškach funkčnosti správneho zatvárania klapiek pristúpili pracovníci SVP k postupnému plneniu nádrže.

Podľa riaditeľa Správy stredného Hrona SVP Rudolfa Sýkoru, vodná hladina sa k dnešnému dňu zvýšila asi o 280 centimetrov, pričom stúpnuť by mala ešte zhruba o 130 cm.

Priehrada, ktorú vybudovali ešte v 50. rokoch uplynulého storočia má dôležitú funkciu nielen z hľadiska pritipovodňovej ochrany, ale aj ako zdroj vody pre blízku vodnú elektráreň. Je tiež významná ako domov viacerých druhov rýb a ich zásobárňou pre miestnych rybárov. Jej hrádza dosahuje výšku 14 metrov a je schopná zadržiavať až 2,3 milióna m3 vody.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM