Ilustračný obrázok k článku Malý Sebastián bojuje o život: Šancu dostal za oceánom, potrebuje však POMOC
8
Galéria

Malý Sebastián bojuje o život: Šancu dostal za oceánom, potrebuje však POMOC

Dokážme, že zázraky sa dejú. Lekári v Bostone sa starajú o chlapca z Lučenca. Jeho liečba však pre rodinu nie je lacná.

Jakub Forgács Rôzne Správy
Jakub Forgács Rôzne Správy

Malý Sebastián bojuje o život: Šancu dostal za oceánom, potrebuje však POMOC

Dokážme, že zázraky sa dejú. Lekári v Bostone sa starajú o chlapca z Lučenca. Jeho liečba však pre rodinu nie je lacná.

Ilustračný obrázok k článku Malý Sebastián bojuje o život: Šancu dostal za oceánom, potrebuje však POMOC
8
Galéria

Rozhlasová redaktorka Marianna Kovácsová počas augusta šliapla do pedálov. Rádio Slovensko a Ľudia ľuďom totiž spojili sily a priniesli charitatívny projekt Rádio Slovensko Slovensk.

Kovácsová počas svojej cesty približuje neľahké osudy ľudí. Jedným z nich je aj prípad malého Sebastiánka z Lučenca. Výzvu organizuje jeho mama Miroslava Janitorová Poliačiková.

Boj o život

„Sebastián je naše druhé dieťatko, ktoré omrzel život v brušku, a tak sa vypýtal na svet skôr, ako Valentínske prekvapenie. Po narodení bol resuscitovaný a napojený na umelú pľúcnu ventiláciu, lebo jeho pľúcka neboli absolútne vyvinuté. Nevedeli sme, čo bude ďalej, ale už vtedy ukázal bojovnosť leva, a to v momente, keď sa pomerne rýchlo dostal z najhoršieho a my sme si ho po niekoľkých týždňoch odniesli domov ako dvojkilové klbko lásky,“ píše pani Miroslava so slovami, že ich radosť však trvala iba niekoľko týždňov.

Sebastián prvýkrát prestal dýchať, bol resuscitovaný a prijatý do nemocnice. Začal sa kolotoč vyšetrení. „Trval nekonečné dlho, niekoľko mesiacov, dovtedy sa Sebimu lekári snažili pomôcť aspoň liekmi, no nič nepomáhalo, zástavy dýchania boli častejšie. Vyšetrenia nepriniesli v podstate nič smerodajné, na polysomnografii v Martine sa ukázalo, že sa jedná o centrálny problém (centr. spánkové apnoe),“ píše vo výzve.

Zástavy dýchania však neustupovali, a tak malého bojovníka čakala na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici neinvazívna forma ventilácie pomocou masky. „Fungovalo to len na čas. Diagnóz aj operácií stále pribúdalo. Až skončil s tracheostomiou na umelej pľúcnej ventilácii. Mysleli sme, že najhoršie máme za sebou,“ pokračuje Miroslava v rozprávaní.

Chlapček sa nanovo učil jest, piť a pridružili sa nové problémy, časté zápaly a pobyty v nemocnici. „Viac času sme trávili v nemocnici ako doma. Ale dúfali sme, že je zabezpečený a že nám na zástavu dýchania neumrie. Žiaľ, Sebimu začalo nezávisle od zástav dýchania zastavovať (alebo spomaľovať) aj srdiečko. A tak opäť skončil urgentne na operačnom stole v detskom kardiocentre, kde mu po viacerých resuscitáciach voperovali kardiostimulátor, aby ho chránil. To, že resuscitácie, všetky komplikácie a pobyty v nemocnici sa podpísali aj na jeho vývoji, sú len ďalšou komplikáciou, relatívne „bezvýznamnou“, v porovnaní s tým, že sme sa snažili udržať ho nažive,“ vysvetľuje mama malého bojovníka.

Malý zázrak

Sebastián podľa jej slov aktuálne máva stavy, kedy prestane dýchať kedykoľvek, kdekoľvek a okamžite mu treba pomôcť s predýchaním, prípadne ho napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu. „Napriek tomu všetkému, čo má náš Sebi za sebou, je to jedno úžasné usmievavé chlapčiatko, ktoré rozdáva nádej a radosť kam príde. Teší sa z každého dňa doma, z každej chvíle, čo môže vystrájať so svojou sestrou a nemať „štupel na krku“. Na prvý pohľad by ste ani nepovedali, že mu niečo je a tobôž nie, čo má všetko za sebou,“ pokračuje v rozprávaní o synčekovi, ktorý ich naučil, ako sa nikdy nevzdávať.

„Je to náš malý veľký zázrak, naše úžasné slniečko,“ poznamenala.

Liečba za oceánom

Aktuálne sa Sebi stretáva s novými komplikáciami v Bostone, kde sa lieči. „Ide o diagnózu tracheobroncho­malacia, ktorej riešenie sme museli odložiť, či aktuálne kŕmenie cez sondu, v papieroch svietiace ďalšie dg. ako epilepsia, ktorá je následkom poškodenia mozgu po ťažších zástavách dýchania, tiež aj poruchy ako neurovegetatívna dystónia,“ vymenovala Miroslava so slovami, že diagnózy v papieroch pribúdajú, ale oni sa napriek tomu nikdy nevzdávajú.

„Konečne sa pomoc našla. Konečne sme sa dostali k nejakým odpovediam a na ich najlepšom riešení stále neúnavne pracujú bostonskí lekári, ktorí sa o neho starajú. Sebastian má za sebou niekoľko hospitalizácií v Bostonskej detskej nemocnici a musel bojovať zo všetkých síl, aby sa vystrábil aj z nových komplikácií, ktoré nastali počas pobytu tu,“ pokračovala so slovami, že prekonal niekoľko infektov, zápaly, či život ohrozujúce krvácania, zákroky, niekoľko násobnú sepsu, atď.

„Bojoval ale ako lev, nevzdal to. Mohol, ale nevzdal. Tak ani my sa nemôžeme,“ dodala Sebiho mama.

Pobyt v Bostone nie je lacný, a tak by rodičia potrebovali pomoc od ľudí. „Najprv by sme potrebovali vyplatiť dlhy za hospitalizácie, plus popritom mu musíme platiť všetok zdravotnícky materiál (k ventilácii, nasogastrickej sonde, pumpe, výživu, lieky atď.). Veríme, že sa podarí zaplatiť aj následnú liečbu. Ak nie, všetky peniaze sa použijú na to, aby mohol v rámci možností prosperovať aj naďalej a mal zabezpečené základné lieky, materiál a všetko potrebné k jeho životu, hoci aj na prístrojoch, kým sa nevrátime domov. Veríme, že stále má nádej a lekári robia všetko pre to aby mu tu pomohli,“ vysvetlila Miroslava.

Ako pomôcť?

Ak aj vy chcete podporiť bol malého Sebastiánka, môžete tak spraviť prostredníctvom webu ludialudom.sk. Tento príbeh je jedným z dvadsiatich, ktoré sú súčasťou projektu Rádio Slovensko Slovensku.

Ľuďom s neľahkým osudom môžete pomôcť aj darcovskou SMS správou v tvare „DMS LUDIALUDOM“, ktorú zašlete na číslo 877. Cena SMS je 2 eurá.

Pomoc pre Veroniku

Podporiť môžete aj príbeh 14-ročnej Veroniky z Banskej Bystrice, ktorá je telesne hendikepovaná. Veľmi by sa chcela aspoň trochu vyrovnať svojim spolužiačkam, ktoré doma bežne môžu pomáhať v kuchyni. Pre Veroniku sú však tieto bežné veci nemožné, pretože z invalidného vozíka nedočiahne na kuchynskú linku, do kuchynských skriniek, aby mohla povyberať potrebné nádoby, suroviny a pripraviť z nich jedlo.

Tieto problémy by bolo možné vyriešiť bezbariérovým nábytkom do kuchyne s elektrickým posúvaním skriniek smerom dole a späť, aby boli prístupné aj z invalidného vozíka. Bezbariérová kuchyňa by Veronike pomohla v tom, aby mohla bez pomoci inej osoby vybrať z kuchynskej skrinky suroviny a nádoby na prípravu jedál a nápojov. Výzvu nájdete na webe ludialudom.sk.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Ďalšie aktuálne správy

V OBRAZOCH: Pomoc pre malého Sebastiánka
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín