Martin Károly Tlačové správy

KREMNICKÉ GAGY 2013: Na festivale vystúpi takmer 300 umelcov z Európy

Kremnica bude od štvrtka do nedele žiť 33. ročníkom multižánrového európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy.

Ilustračný obrázok k článku KREMNICKÉ GAGY 2013: Na festivale vystúpi takmer 300 umelcov z Európy

Návštevníci si budú môcť vybrať z vyše 60 divadelných, hudobných, pouličných predstavení či výstav na viacerých scénach v meste. Na festivale vystúpi takmer 300 umelcov z celej Európy, najmä divadelníkov a hudobníkov, ale aj karikaturistov a ďalších umelcov.

Krížová cesta humoristov v smutnej krajine

Kremnické gagy sa dožívajú akýchsi Kristových rokov a z toho vyplýva aj náš vizuál, v ktorom znázorňujeme ťažkú, krížovú cestu humoristov za hodnotným a kvalitným humorom. Taký bude v Kremnici od štvrtka až do nedele,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Kremnických gagov Ján Fakla.

Najväčšími lákadlami programu podľa neho budú špičkové slovenské divadlá ako Radošinské naivné divadlo, Divadlo GUnaGU či Túlavé divadlo a zo zahraničných hlavne francúzski Kráľovskí vagabundi s predstavením Koncert pre dvoch klaunov. „Zahraničné predstavenia sú zrozumiteľné, väčšinou nonverbálne alebo hudobné programy, ktoré diváci ľahko pochopia, zabavia sa a verím, že si odnesú aj hodnotný umelecký zážitok,“ povedal Fakla s tým, že veľkú časť zahraničných hostí navyše tvoria tento rok divadlá z Česka.

Kompletný program si pozrite TU.

Tretina predstavení zadarmo

Ako zdôraznil, Kremnické gagy sú rodinným festivalom a na takmer tretinu produkcií je vstup zadarmo. Voľný vstup je na väčšinu predstavení pre deti, respektíve pre deti aj dospelých. „Každý, kto príde na festival, si nájde naozaj širokú ponuku, ktorú dokonca ani fyzicky nemôže stíhať, ale môže si vybrať podľa svojej chuti,“ dodal Fakla.

Prezidentom Akadémie humoru, ktorá udeľuje festivalové ceny Zlatý gunár, Trafená hus Grand prix a Cena Stana Radiča, je tento rok maďarský herec János Bán, na Slovensku známy hlavne ako Otík z filmu Vesničko má středisková. Medzinárodné ceny Zlatý gunár sa udeľujú v šiestich kategóriách, a to divadelné, hudobné, pouličné, literárne a žurnalistické produkcie, produkcie pre deti a karikatúry a iné recesistické výtvarné diela.

Kto bude nominovaný na Trafenú hus?

Osobitnou cenou je Cena Stana Radiča za objav roka a národná cena Trafená hus za niečo, nad čím aj humoristom rozum zastane. Na tú sú tento rok nominovaní stredo-praví politici a základná škola v Poltári, „v ktorej nenaučili budúceho prezidenta SR pravopis slovenského jazyka“. Uličku slávnych nosov, v ktorej sú tabuľky s reliéfmi tvárí umelcov z oblasti humoru, doplní tento rok umelecký reliéf nosa režiséra Petra Scherhaufera.

Kremnické gagy 2013
1
Galéria
Kremnické gagy 2013
1
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM