Jakub Forgács Správy

Koronavírus: Nové INFO o prípadoch z BBSK: Odkiaľ prišlo najviac nakazených?

Koronavírus sa v posledných týždňoch vyskytol aj v okresoch Banskobystrického kraja. V ktorom jednom ho doteraz nezaznamenali a v akom veku je najviac nakazených?

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Nové INFO o prípadoch z BBSK: Odkiaľ prišlo najviac nakazených?
Zdroj: TASR

Banskobystrický kraj eviduje k 29. aprílu 91 prípadov ochorení na Covid-19, pričom prvý prípad ochorenia sa vyskytol v okrese Banská Bystrica 8.marca a potvrdený bol 14. Marca 2020. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica Mária Tolnayová.

Bez prípadu iba 1 okres

Ako uviedla vedúca odboru epidemiológie doc. MUDr. Mária Avdičová, najviac prípadov (22) sa vyskytlo v okrese Banská Bystrica, 21 prípadov v okrese Brezno, po 12 prípadov v okresoch Rimavská Sobota a Revúca a 9 v okrese Lučenec.

Ostatné okresy Banskobystrického kraja podľa jej slov evidujú výskyt 1 až 4 nakazených novým koronavírusom. Ani jeden prípad sa podľa jej slov nevyskytol v okrese Veľký Krtíš.

Odkiaľ prišlo najviac nakazených?

„Najvyššia vekovo špecifická incidencia (výskyt) je zaznamenaná vo vekovej skupine 25–34 ročných a 20–24 ročných. V BBSK zatiaľ neochorelo ani jedno dieťa od 0 do 9 rokov. Nízky výskyt nakazených je aj medzi seniormi nad 65 rokov,“ uviedla MUDr. Avdičová.

Dodala, že väčšina prípadov má charakter importovaných nákaz. „V jednom prípade sa s istotou nepodarilo prameň nákazy objasniť. Najviac importovaných nákaz je z Rakúska,“ povedala Tolnayová.

Ako je na tom Horehronie?

Spádovou oblasťou RÚVZ Banská Bystrica sú okresy Banská Bystrica a Brezno, ku ktorm doplnila podrobnejšie informácie. „V okrese Banská Bystrica je evidovaných 22 prípadov, z toho 10 v štátnych karanténnych zariadeniach (ŠKZ), 5 v domácej izolácii. Vyzdravelo 7 ľudí,“ uviedla ďalej Tolnayová.

Ohniská nákazy boli podľa Tolnayovej zaznamenané len v meste Banská Bystrica a v troch okolitých obciach. „V ďalších obciach majú pozitívne osoby trvalé bydlisko, ale ohniská tam nevznikli, nakoľko tieto prípady sú izolované v ŠKZ,“ povedala a dodala, že v súčasnosti nie hospitalizovaný žiaden pacient.

Ako ďalej uviedla, v okrese Brezno je evidovaných 21 prípadov, z toho 10 v ŠKZ, v domácej izolácii sú 4 ľudia a vyzdravelo 7.

„Ohniská nákazy sa vyskytli v meste Brezne a v 4 obciach okresu. V ďalších obciach majú pozitívne osoby trvalé bydlisko, ale ohniská tam rovnako, ako v prípade okresu Banská Bystrica, nevznikli a tieto prípady boli alebo sú izolované v ŠKZ,“ spomenula Tolnayová, podľa ktorej hospitalizovaná bola jedna osoba, ale v súčasnosti nie je v nemocnici žiaden pacient.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM