Jakub Forgács Správy

Chrípka v Banskobystrickom kraji udrela naplno: Počet chorých je takmer dvojnásobný

V Banskobystrickom kraji pribúda chorých. Čo hovoria aktuálne zistenia epidemiológov?

Ilustračný obrázok k článku Chrípka v Banskobystrickom kraji udrela naplno: Počet chorých je takmer dvojnásobný
Zdroj: TASR

Opäť výraznejší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a hlavne chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO), ktoré signalizujú už pravdepodobne skutočný začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny, zaznamenali v 39. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.

„Podľa analýzy hlásení 55 percent lekárov pre deti a dorast a 41 percent lekárov prvého kontaktu pre dospelých v Banskobystrickom kraji možno konštatovať, že výskyt ARO v tomto regióne stúpol v porovnaní s uplynulým týždňom síce len o necelých 10 percent, ale výskyt chrípky a jej podobných ochorení je až dvojnásobne vyšší. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na ARO vyššia len nepatrne no výskyt CHPO je vyšší takmer o 100 percent,“ uviedla Tolnayová.

Na ARO je podľa jej slov v súčasnosti chorých 4593 ľudí, ktorých v tomto týždni do systému banskobystrického RÚVZ zahlásili ošetrujúci lekári. „Predstavuje to chorobnosť 1562 na 100-tisíc osôb. Počet chorých na chrípku je aktuálne 389, čo je chorobnosť 133 osôb na 100-tisíc obyvateľov,“ pokračovala Tolnayová.

Ako ďalej uviedla, RÚVZ v Banskej Bystrici neevidoval tento týždeň žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia (SARI). „Naďalej sa na pôvode ochorení podieľajú predovšetkým vírusy, ktoré nespôsobujú ťažšie akútne ochorenia. V 39. kalendárnom týždni v porovnaní s minulým týždňom napriek uvedenej situácii stúplo takmer trojnásobne komplikácií zo zápalových ochorení horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky. Tieto ochorenia sa skomplikovali zápalmi dutín v 59 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 53 prípadoch a v 15 prípadoch zápalom pľúc,“ vymenovala.

Najvyšší počet chorých na ARO v absolútnych číslach v analyzovanom týždni je podľa slov Tolnayovej v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen a Brezno a Žarnovica. Čo sa týka chrípky a jej podobných ochorení je najvyšší počet pacientov v okrese Detva, Veľký Krtíš a Brezno. „Chorí sú predovšetkým občania v produktívnom veku a deti základných škôl,“ dodala.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM