Správy

Bystrica zažila nácvik vojenskej prehliadky: Mestom prešlo vyše 1800 vojakov, VIDEO a FOTO

Na generálnom nácviku sa podľa OS SR zúčastnilo 1843 vojakov, 192 kusov techniky a ďalších minimálne 300 ľudí bolo v zabezpečovacích zmenách a podporných úlohách.

Zdroj: Facebook

Nočný generálny nácvik slávnostnej vojenskej prehliadky Ozbrojených síl (OS) SR, ktorá je súčasťou programu celoštátnych osláv 75. výročia Slovenského národného povstania (SNP) 29. augusta v Banskej Bystrici, pritiahol v utorok (27. 8.) do centra mesta stovky obyvateľov. Lemovali Štefánikovo a Štadlerovo nábrežie popri hlavnom cestnom ťahu I/66, ktorý uzatvorili do skončenia nácviku.

„Na generálnom nácviku sa aktuálne zúčastňuje 1843 vojakov, 192 kusov techniky a ďalších minimálne 300 ľudí je v zabezpečovacích zmenách a podporných úlohách,“ konštatoval v utorok večer náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko.

Ako Zmeko pre médiá uviedol, túto úlohu dostali v januári, nácviky po jednotlivých útvaroch sa začali vo februári, nasledovali sústredenia na Lešti a v Sliači. Vojenská prehliadka je zabezpečená bez toho, aby to malo vplyv na plnenie hlavných úloh OS SR, ako ochrana vzdušného priestoru, letecká pátracia záchranná služba, pohotovostné jednotky a pod.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) zdôraznil, že nejde o žiadnu demonštráciu vojenskej sily. OS SR chcú takto počas osláv 75. výročia SNP poďakovať tým, ktorí položili životy za našu slobodu, mier a demokraciu, vzdať úctu bojovníkom v SNP. Zároveň to vníma ako príležitosť ukázať občanom, ako postupuje modernizácia OS SR, keďže na vojenskej prehliadke predvedú to najlepšie, čo majú a s čím zabezpečujú bezpečnosť krajiny a občanov.

Na slávnostnej vojenskej prehliadke v Banskej Bystrici, ktorá sa 29. augusta začne o 15:00, budú profesionálni vojaci rozdelení v 35 pochodových zostavách. OS SR predstavia viac ako 200 kusov bojovej techniky vrátane 15 kusov leteckej. Bude to široká škála bojovej techniky pozemných, vzdušných, špeciálnych síl, Vojenskej polície a ďalších. Naposledy sa vojenská prehliadka u nás konala pred viac ako 10 rokmi.

Pozrite si zábery z nácviku vojenskej prehliadky na videu a záberoch Ministerstva obrany Slovenskej republiky v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Nočný generálny nácvik slávnostnej vojenskej prehliadky v Bystrici
24
Galéria
Zdroj: Ministerstvo obrany SR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM