Martin Károly Rôzne

Z Malej Lehoty odchádzajú mladí, zadržať ich má zrekonštruovaný kulturák

200 tísíc eur z obecného rozpočtu vyčlenili poslanci Malej Lehoty na opravu starého kultúrneho domu. Aj týmto spôsobom sa snažia v dedine udržať mladých ľudí. Obec patrí medzi zánikové.

Obec Malá Lehota v okrese Žarnovica sa pustila do rekonštrukcie Domu kultúry a obecného úradu. Rekonštrukcia, ktorú obec financuje z vlastného rozpočtu, je rozdelená do viacerých etáp. Starostka Marta Tisovská dúfa, že sa v najbližších šiestich mesiacoch podarí najprv zrealizovať prvých päť z nich. [color=#cc3300] [size=14]Fitko, lekár, kuchyňa a spoločenská sála pod jednou strechou[/size][/co­lor]
Ide o viacúčelovú budovu s množstvom miestností. Využívajú ju tak mladí, ako aj starší, od fitnescentra cez všeobecného lekára pre dospelých až po obecný úrad,“ ozrejmila starostka. V budove sa nachádza aj kuchyňa, malá a veľká spoločenská sála, ktoré sa využívajú na rôzne spoločenské a kultúrne akcie. Budova bola postavená v 60. rokoch minulého storočia a celkovú rekonštrukciu si už podľa jej slov vyžadovala.

V najhoršom stave je podľa Tisovskej elektroinštalácia, jej výmena je preto súčasťou prvej etapy rekonštrukcie. Súčasne sa pracuje na výstavbe kotolne, skladu paliva či rozvodoch ústredného kúrenia. „Mali sme tu elektrické kúrenie, čo bolo finančne veľmi nákladné. Aj tak akumulačné pece priestory veľmi nevyhriali, keďže tu máme drevené stropy a úniky tepla preto boli značné,“ vysvetlila. Projekt rekonštrukcie počíta aj so zateplením stropov a strechy či fasády.

Budeme meniť komplet javiskovú techniku – osvetlenie, ozvučenie, elektroinštaláciu, scénické svietidlá, textilné vybavenie a podlahu javiska,“ konštatovala. Menšou rekonštrukciou prešiel celý objekt ešte v rokoch 2007 až 2010. Vymenili okná, dvere a zrekonštruovali kuchyňu. "Robíme to postupne, pretože naraz by sme to naozaj nezvládli,“ dodala starostka.

[size=14][color=#cc0000]­Európa nepomôže, platia zo svojich[/color][/si­ze]
Keďže nebola vyhlásená žiadna výzva na získanie prostriedkov z fondov Európskej únie, obec sa rozhodla projekt financovať z vlastných zdrojov. „Malo by to byť približne 200.000 eur. O dotáciu sme požiadali aj ministerstvo financií, uvidíme, či budeme úspešní, alebo nie,“ podotkla Tisovská.

Malá Lehota má v súčasnosti 924 obyvateľov. Trápi ju najmä odlev mladých ľudí, ktorí sa sťahujú za prácou do väčších miest, a vymieranie staršej generácie. „V minulosti zakázaná bytová výstavba v obci urobila svoje, ostali sme zánikovou obcou,“ zhodnotila starostka. Záujem o výstavbu nových nájomných bytov medzi obyvateľmi podľa jej slov v súčasnosti nie je.

žiar24/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM