Barbara Dallosová Správy

V regióne rastie nová rozhľadňa, možno pribudne aj skanzen: Kedy si tu užijeme prvý výlet?

Bezmála 20 metrov vysoká rozhľadňa už rastie zo zeme. Primátor prišiel s nápadom pridať turistickej atrakcii na hodnote a postaviť tu i skanzen. Prehovoril aj o termínoch dokončenia.

Ilustračný obrázok k článku V regióne rastie nová rozhľadňa, možno pribudne aj skanzen: Kedy si tu užijeme prvý výlet?
Zdroj: TASR

Základ už stojí

Vyhliadková veža Háj nad Novou Baňou dostáva reálne kontúry. Ako informoval primátor Novej Bane Ján Havran, zatiaľ bola urobená približne šesť metrov vysoká spodná železobetónová čas­ť.

,,Ďalej by mala nasledovať drevená časť, ktorá by mala mať v konečnom dôsledku až 18,5 metra,“ priblížil Havran. Po jej vybudovaní bude ešte spodná, železobetónová časť, obložená kameňom. Práce na výstavbe rozhľadne tak budú pokračovať aj v budúcom roku. Primátor predpokladá, že hotová by mala byť v prvej polovici roku 2016.

V minulosti sa tu ťažil kameň

V poslednej fáze sa podľa jeho slov bude riešiť osadenie informačných tabúľ a ďalších prvkov. „Zámer bol, aby sa tam spravil aj kamenársky skanzen, pretože ide o miesto, kde sa v minulosti ťažil kameň a kde bola kamenárska výroba. Takže aj takéto niečo by tam mohlo vzniknúť,“ dodal v tejto súvislosti Havran.

Vyhliadková veža bude súčasťou náučného chodníka Zvonička. Ten má päť zastávok (Zvonička, Červená skala, Havrania skala, Háj a Kohútovo). Rozhľadňa je situovaná na zastávke Háj, ktorá patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality v okolí Novej Bane. Pohľad z rozhľadne predostrie návštevníkovi panorámu Novobanskej kotliny a umožní náhľad zo západnej časti na hrebeň Pohronského Inovca s výraznými vrcholmi Viničný vrch a Sedlová skala a taktiež veľkú časť Podunajskej nížiny.

Vybrali si obyvatelia

Výstavbu novej rozhľadne avizovala samospráva mesta Nová Baňa už pred vyše rokom. Z troch možností si obyvatelia mohli zvoliť v hlasovaní na oficiálnych webových stránkach mesta.

O priazeň Novobančanov sa bili tri varianty. Prvý – moderný a trochu extravagantný, druhý – kamenno – drevený z prírodných materiálov a tretí – drevená rozhľadňa z guľatiny. Hlasujúci boli podľa výsledkov v predstave o novej výhliadke pomerne jednotní a zvíťazila kamenno-drevená rozhľadňa. Vizualizácie víťaznej podoby rozhľadne sme vám priniesli TU.

Veža je navrhnutá z pôvodných materiálov a pri jej výstavbe by mali byť použité drevo a ryolitový kameň z novobanskej oblasti.

Zdroj: TASR/Dnes24
Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM