Szabova skala najstaršia prírodná rezervácia v bývalom Uhorsku

V cykle tip na víkend Vám ponúkame ďalšiu zaujímavosť z regiónu.

Martin Károly Od Vás
Martin Károly Od Vás

Szabova skala najstaršia prírodná rezervácia v bývalom Uhorsku

V cykle tip na víkend Vám ponúkame ďalšiu zaujímavosť z regiónu.

V katastrálnom území obce Lehôtka pod Brehmi sa nachádza prírodný útvar sopečného pôvodu** Szabova skala**, pomenovaná v roku 1908 podľa bývalého poslucháča Banskej akadémie v Banskej Štiavnici a neskoršieho profesora univerzity v Budapešti mineralóga a geológa Jozefa Szabu.

Tento veľmi podrobne preštudoval a popísal geologickú stavbu celých Štiavnických vrchov. Rok pred tým bola v roku 1907 táto lokalita vyhlásená za prírodnú rezerváciu prvú v Uhorsku a samozrejme aj na Slovensku, asi si treba tento čin s vďakou spomenúť, lebo je možné, že keby tu nevznikla prírodná rezervácia zostal by pre našu generáciu po sopečnom útvare len kameňolom. Sopečný ryolit, ktorý tu zo Zeme vyvrel pred miliónmi rokov je cennou surovinou, v minulosti, ale aj dnes sa používa, ako stavebný materiál, vďaka výskytu tohto materiálu bola v Hliníku nad Hronom založená výroba mlynských kameňov. Ako zaujímavosť treba uviesť jeho využitie v barokovom sochárstve. Z kameňolomu naproti je vytvorená slávna socha SV. Trojice v B. Štiavnici. Prírodná rezervácia má rozlohu 11,98 hektárov a usídlilo sa tu 34 druhov chránených živočíchov, vtákov, motýľov, plazov a ďalších druhov. Z rastlín je cenný výskyt woodsie skalnejcesnaku horského.

Skala je 60 metrov vysoká a jej nadmorská výška je 302 metrov, na vrchole skaly je umiestnený kríž poskytuje veľmi pekný výhľad na okolité obce Žiarskej kotliny a predovšetkým na majestátne pohorie Vtáčnika, v dolnej časti tejto lávovej kopy sa dá pozorovať výskyt obsidiánu – vulkanického skla.

Na Szabovu skalu sa dá dostať z obce Lehôtka pod Brehmi, od zastávky SAD ďalej vedľa mlyna cez most po žlto vyznačenom chodníku, za asi 30 minút ste na vrchole skaly. Čaká Vás spomínaný výhľad z krásneho prírodného prostredia.

Richard Kafka

Szabova skala
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín