Martin Károly Tlačové správy

Svetovú novinku zo Žiaru ocenila odborná verejnosť

Prestížnu cenu Krištáľový Merkúr za rok 2012, v kategórii produktová inovácia, získal za kompaktné tepelné čerpadlo systému DUO THERMO |SOLAR Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom. Pozrite ako funguje.

Ilustračný obrázok k článku Svetovú novinku zo Žiaru ocenila odborná verejnosť
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Cenu mu udelila Banskobystrická regionálna komora SOPK a Banskobystrický samosprávny kraj a slávnostné ju odovzdal jej garant – predseda SOPK a predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók 21. februára 2013 v Hoteli Lux. Informoval o tom zástupca riaditeľa THERMO|SOLARU Žiar, s.r.o., Žiar nad Hronom Alfréd Gottas.

,,Vykurovací systém Duo–Plus je vlaňajšou svetovou novinkou a pozostáva zo 6 ks vákuových kolektorov TS 400, tepelného čerpadla s výkonom 2 kW, dvoch akumulátorov tepla a malého zemného kolektora špirálového typu v tvare koša. Tento systém je vhodný hlavne pre vykurovanie energeticky úsporných domov a obrovský záujem o neho je predovšetkým na nemeckom trhu. Systém získal vlani zvláštnu dotáciu 5 300 EUR, na každý inštalovaný kus, od nemeckého Spolkového úradu pre hospodárstvo a kontrolu vývozu BAFA, čo podnietilo stovky investorov i montážnych organizácií v Nemecku, aby si ho kúpili a nainštalovali“, povedal A. Gottas.

Dodal, že pri spomínanom Duo-Systéme ide o mimoriadne úspešné spojenie práce plochých vákuových kolektorov typu TS 400 s malým tepelným čerpadlom, ktoré v optimálnych podmienkach dokáže celoročne zabezpečiť dom teplom.

,,Pri Duo-Plus vďaka tepelnému čerpadlu je možné zvýšiť tepelný výkon slnečných kolektorov v zimnom období, keď potrebujeme najviac tepla a intenzita slnečného žiarenia je najnižšia, na cca trojnásobok. Ak slnečné kolektory boli doteraz v štandardných riešeniach iba podporným tepelným zdrojom, v spojení s tepelným čerpadlom v Duo–Plus systéme, sa v energeticky úsporných domoch stávajú dominantnými. V domoch s normovanými tepelnými stratami pri podlahovom, alebo stenovom vykurovaní, sa stávajú hlavným zdrojom tepla pre prípravu teplej vody i pre vykurovanie. V stredomorských krajinách dokonca ako jediný zdroj tepla. Ďalšou z výhod systému je, že hermetickým oddelením absorbéra kolektora od vonkajšieho prostredia nedôjde pri ochladení pod rosný bod ku kondenzácii vody v interiéri kolektora“, konštatoval A. Gottas.

Podľa neho na Slovensku a v Čechách začína spoločnosť THERMO|SOLAR predávať Duo–Plus systém v týchto dňoch. Aj keď ani v jednej z týchto krajín aktuálne nie je aktívny žiadny dotačný program, firma dúfa, že aj tu si Duo–Plus systém a jeho varianty nájdu svojich zákazníkov.

,,Kombinácia vákuových slnečných kolektorov s malým tepelným čerpadlom nie je nová, ale novátorský je výber komponentov a spôsob ich zapojenia. Doterajšie riešenia obyčajne spájali obidva zdroje tepla paralelne. Vychádzajúc z fyzikálnych zákonitostí si však pri paralelnom zapojení tieto zariadenia navzájom konkurujú. Podstata zapojenia Duo-Systému je v tom, že tepelné čerpadlo a slnečné kolektory si nekonkurujú, ale sa dopĺňajú pre dosiahnutie maximálneho úžitku z oboch. Pre tepelné čerpadlo je totiž energeticky výhodné, ak je čo najvyššia teplota zdroja- a to zabezpečujú práve slnečné kolektory. Na druhej strane, pre slnečné kolektory je dobré, aby bola teplota spotrebiča čo najnižšia- to sa docieli tým, že spotrebičom je relatívne studený výparník tepelného čerpadla. Touto symbiózou sa dosahujú veľmi dobré parametre oboch zariadení“, poukázal A. Gottas.

Doplnil, že vykurovací faktor tepelného čerpadla COP, ktorý hovorí o pomere medzi získanou tepelnou energiou na výstupe a dodanou (zvyčajne elektrickou) energiou na vstupe, sa v tomto režime pohybuje na úrovni 5÷6. Pri bežných tepelných čerpadlách je obvykle 3÷4. Energetické parametre tepelného čerpadla sa tak zlepšia zhruba o 50%.

,,Slnečné kolektory v obvyklých prevádzkových podmienkach dodajú 350÷500 kWh/m2. To platí v prípadoch, keď je požadovaná teplota spotrebiča 40°C a viac. To však znamená, že energia z kolektorov s nižšími výstupnými teplotami je nevyužiteľná. Duo-Systém zabezpečuje, že dokonca aj teplota okolo 0°C sa dá efektívne zúžitkovať na výrobu nízkopotenciálneho tepla. Tak je potom možné, že aj v našich geografických podmienkach sa získa v zimnom období 2 až 2,5 – násobok tepelnej energie z 1 m2 kolektorovej plochy, v rámci celého roka to môže byť viac ako 800 kWh z 1 m2 tejto plochy. Na prvý pohľad to možno vyzerá jednoducho, ale má to, samozrejme, malý háčik- nie je možné použiť akékoľvek kolektory. Predpokladom pre úspešné riešenie sú ploché vákuové kolektory typu TS 400, ktoré dokážu úspešne pracovať aj v takýchto extrémnych podmienkach. Jednoduché porovnávacie testy ukázali, že štandardné ploché kolektory v takomto režime sú po roku prevádzky vhodné tak akurát na zošrotovanie“, vysvetlil A. Gottas.

Upozornil aj na to, že súčasťou systému je, okrem dvoch základných komponentov, tiež nízkoteplotný zásobník a vykurovací zásobník. Efektívnu prevádzku zabezpečuje elektronický regulátor. Ten sníma potrebné parametre, vyhodnocuje ich a podľa zvolenej schémy a zadaného algoritmu spína potrebné akčné prvky, predovšetkým čerpadlá

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM