Martin Károly Krimi

Podarený trojlístok si užíval "akciové" hovory: V koši našli SIM-ku, prevolali stovky eur

Z nálezu telefónnej SIM karty, v kontajneri sa tešili až traja ľudia. Nie však nadlho. Dovedna spravili majiteľke karty účet až za 740 eur. Prečítajte si rady odborníka, ako podobnému problému predísť.

Ilustračný obrázok k článku Podarený trojlístok si užíval "akciové" hovory: V koši našli SIM-ku, prevolali stovky eur
Zdroj: TASR

Zadarmo telefonovali, sms-kovali a dokonca volali na platené čísla dvaja mladíci vo veku vo veku 18 a 19 rokov a 30 ročná ženu z Banskej Štiavnice.

Za viac ako mesiac spravili účet 740 eur

V októbri minulého roka jeden z nich našiel v kontajneri na sídlisku Drieňová v Banskej Štiavnici telefónnu SIM kartu. Ďalší si ju vložil do telefónu a po zadaní PIN kódu ju používali k telefonovaniu, SMS-kovaniu a na audiotextové linky,“ uvádza k prípadu krajská policajná hovorkyňa, Mária Faltániová.

Karta neskôr putovala k ďalšej obvinenej, ktorá ju používala až do 9. novembra. Vtedy konečne došlo k zablokovani­u karty.

Nepoctivých nálezcov trest pravdepodobne neminie

Neoprávneným používaní cudzej SIM karty spôsobili poškodenej škodu 740 eur. Až keď prišla poškodenej prvá faktúra na sumu niekoľko sto eur zistila, že SIM kartu omylom vyhodila. Obvineným za tento prečin hrozí trest odňatia slobody na 1 až 5 rokov,“ dodáva na záver Faltániová.

Odborník radí: PIN-kód si treba zmeniť hneď po kúpe!

Podľa odborníka zo žiarskeho Telekom centra, mohla poškodená ľahko škode predísť. „Po zaktivovaní karty, by si mal zákazník hneď zmeniť PIN-kód,“ hovorí Maroš Frindt. Mnohí si nechávajú čísla priamo od operátorov. Pre zlodejov tak nie je nič ľahšie, ako takúto karty zaktivovať.

Pokiaľ zistia stratu karty, mali by hneď upovedomiť operátora. Ten je schopný poskytnúť novú kartu s tým istým číslom,“ dodáva na záver Frindt, z Telekom centra, sídliaceho v žiarskom Hypermarkete Tesco.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM