Monika Obrtalová Rôzne

Počet chorých opäť vzrástol

Opätovný vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) a chrípky a jej podobných ochorení (CHPO), zaznamenali v 42. kalendárnom týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji. Podľa analýzy možno konštatovať, že výskyt ARO v tomto región

V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je chorobnosť na ARO nižšia o 17 percent a na chrípku a jej podobné ochorenia analyzovali epidemiológovi výskyt vyšší len o necelé jedno percento. „Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín (106 prípadov), zápalmi stredného ucha (53) a v 51 prípadoch zápalmi pľúc,“ uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová. Ako pokračovala, najviac komplikácií – až takmer 10 percent, sa vyskytlo vo vekovej skupine seniorov nad 60 rokov, 4,2 percent komplikácií zaznamenali hlásiaci lekári v skupine ekonomicky činného obyvateľstva. Približne rovnaký výskyt komplikácií z týchto ochorení sú medzi 6 až 14 ročnými žiakmi a 15– až 19-ročných adolescentmi.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý Banskobystrický kraj, eviduje tento týždeň najvyšší počet chorých na ARO v absolútnych číslach v okrese Lučenec (1045), Veľký Krtíš (785) a približne po 600 prípadoch je v okresoch Banská Bystrica, Revúca a Rimavská Sobota. Čo sa týka chrípky, opätovne „vedie“ okres Veľký Krtíš s 311 prípadmi, na približne polovičnej úrovni sú na tom v okresoch Lučenec a Revúca. Chorí sú predovšetkým žiaci základných a stredných škôl a deti od 0 do 5 rokov. Približne rovnakú chorobnosť – okolo 870 prípadov, je medzi ľuďmi v produktívnom veku od 20 do 59 rokov a seniormi.

Zdroj: RÚVZ Banská Bystrica

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM