Barbara Dallosová Správy

Petíciu týkajúcu sa jarmoku dostane na stôl mesto: Žiarčanom vadí hluk aj niektoré ťahy kolotočiarov

Obľúbené podujatie v Žiari nad Hronom robí vrásky obyvateľom žijúcim v časti mesta, kde sa koná. Za presťahovanie jarmoku vznikla i petícia, na stranu nespokojných Žiarčanov sa pridáva i mestská poslankyňa. Čo je najväčším problémom?

Ilustračný obrázok k článku Petíciu týkajúcu sa jarmoku dostane na stôl mesto: Žiarčanom vadí hluk aj niektoré ťahy kolotočiarov
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Zbieranie podpisov pod petíciu za presťahovanie žiarskeho jarmoku chcú jej autori ukončiť koncom tohto roka. Jej iniciátor Rastislav Kravár predpokladá, že na hárkoch budú mať dostatočný počet hlasov, aby sa s nimi obrátili na miestnu samosprávu.

Bez elektriny i výťahu

Petíciu podporuje aj mestská poslankyňa Soňa Lukyová. Najväčšie výhrady majú podľa jej slov miestni obyvatelia voči hluku, ktorý je s jarmokom spojený. Niektorí kolotočiari používajú samostatné generátory, ktoré si postavia hneď pri obytných domoch. Lukyová eviduje sťažnosť takejto rodiny, podľa ktorej sa v čase konania jarmoku nedalo v ich dome existovať.

Okrem toho sa podľa nej prevádzkovatelia stánkov a kolotočiari napájajú na rozvodné skrine na obytných domoch. ,,Tento rok sa stalo, že na jednom dome vypadla jedna fáza, dve hodiny sme boli bez výťahu. Je to sedemposchodová budova, niektoré byty boli dokonca úplne bez elektriny. Požiadali sme nášho správcu, nakoľko patríme pod bytové družstvo, aby rokoval v mene všetkých vlastníkov, že do budúcnosti nesúhlasíme s napojením elektrickej energie na daných domoch," priblížila Lukyová.

Nikto sa nás nezastane, tvrdí poslankyňa

Sťažnosti sú však aj na parkovanie. ,,V pondelok dostaneme oznam, že autá máme preparkovať. Mapovali sme si to a ide asi o 300 áut, čo je neúnosné. Kde a v akom priestore si majú ľudia svoje autá zaparkovať," podotkla poslankyňa, ktorá sa s petíciou stotožňuje. Nepáči sa jej aj neporiadok, ktorý po jarmoku v uliciach ostáva.

,,Nikto sa nás nezastane, chýba nám zo strany mesta nejaká kompenzácia," dodala v tejto súvislosti.

Petíciu za presťahovanie jarmoku začali spisovať na jeseň tohto roka. Obyvatelia, ktorí sa pod ňu podpisujú, nie sú proti ďalšej existencii jarmoku, len žiadajú o jeho premiestnenie do menej frekventovanej časti mesta. ,,Nesúhlasíme s umiestnením Žiarskeho jarmoku v zastavanej časti mesta, konkrétne ide o ulice Hviezdoslavova, Š. Moyzesa a A. Kmeťa," uvádza sa v petícii.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM