Tlačové správy

Na svete je nová aplikácia na navigáciu k zberným dvorom. Podporila ju aj Prvá stavebná sporiteľňa

Prvá stavebná sporiteľňa podporila vznik mobilnej aplikácie Green Bin, ktorá umožňuje identifikovať najbližšie zberné dvory na odovzdanie stavebného odpadu, elektroodpadu a iných druhov odpadu, ktoré je možné recyklovať alebo vyžadujú bezpečnú likvidáciu.

Ilustračný obrázok k článku Na svete je nová aplikácia na navigáciu k zberným dvorom. Podporila ju aj Prvá stavebná sporiteľňa

Takýmto spôsobom chce PSS, a. s., prispieť k posilňovaniu ekologického správania a k ochrane životného prostredia. „Podľa cieľov stanovených Európskou komisiou by sa do roku 2020 malo recyklovať 70 % stavebných odpadov, zatiaľ čo na Slovensku je to teraz len 50 %. V rebríčku krajín podľa vytriedeného odpadu sa nachádzame na predposlednom mieste v Európskej únii,“ konštatuje Ludvik Jančo, predseda Združenia na rozvoj recyklácie stavebných materiálov. „Nakoľko na Slovensku v súčasnosti využíva mobilné zariadenia cca 2,5 mil. obyvateľov vo veku 15–55 rokov, veríme, že práve s pomocou aplikácie Green Bin sa nám podarí túto smutnú bilanciu zlepšiť,“ dodáva Jana Ružická z občianskeho združenia EKOrast, ktoré tvorbu aplikácie zastrešuje.

Stop čiernym skládkam!
Stavebný odpad, ktorý pochádza okrem iného aj z prestavieb domov a bytov, predstavuje takmer 30 % všetkého odpadu, ktorý sa na Slovensku vyprodukuje. Nie všetok tento použitý materiál však skončí tam, kde má – v zberných dvoroch. Spolu s nárastom stavebného odpadu zaznamenávame aj nárast čiernych skládok, pričom ide najmä o drobný stavebný odpad zo súkromných stavieb. „Mnohí drobní stavebníci nevedia, čo majú so stavebným odpadom robiť, a tak sa často uchýlia k tomu najjednoduchšiemu i keď nesprávnemu riešeniu. PSS, a. s., ako spoločensky zodpovedá banka s ekologickým zmýšľaním, má záujem prispieť k riešeniu tejto situácie,“ uvádza Radovan Slobodník, vedúci oddelenia komunikácie PSS a dodáva: „Sme radi, že sme mohli podporiť tvorbu aplikácie Green Bin, ktorá vďaka rýchlej navigácii na najbližší zberný dvor, pomôže predchádzať znečisťovaniu životného prostredia, a tiež zbytočnému plytvaniu s materiálom, ktorý je možné opätovne použiť.“

Čo treba vedieť o stavebnom odpade?
Patrí sem napríklad betón, dlaždice, tehly, obkladačky, zemina, drevo či kamenivo. Najčastejšie sa tento recyklovaný stavebný odpad využíva ako podsypový materiál pod nové komunikácie, ale jeho využitie je variabilné. Stavebný odpad môže obsahovať aj časti nebezpečného odpadu – izolačné a stavebné materiály obsahujúce azbest, ortuť alebo bitúmenové zmesi s obsahom dechtu, ktoré vyžadujú bezpečnú likvidáciu. Momentálne na Slovensku pôsobí približne 30 subjektov, ktoré sa zaoberajú zhodnocovaním stavebného odpadu.

Kde stiahnuť aplikáciu?
Aplikáciu Green Bin, ktorá s použitím mobilu alebo tabletu ponúka navigáciu na zberné dvory stavebného odpadu, elektroodpadu a iných druhov odpadu, je možné stiahnuť si do mobilu alebo tabletu bezplatne na Google Play Store alebo App Store.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM