Martin Károly Rôzne

Monitor 9? Žiarski deviataci sú podpriemerní!

Žiarski deviataci, ktorí v polovici marca písali Monitor si veľmi gratulovať nemôžu. Ocitli sa totiž až pod slovenským priemerom. Horšie pritom dopadli aj v porovnaní s minulým rokom.

Deviatakom sa nie veľmi darilo v testoch z matematiky, ale aj slovenského jazyka a literatúry. Celoslovenský priemer za slovenčinu je 54,5 percent a žiaci v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta napísali Monitor na 52,28 percent.

Zhoršili sa aj v porovnaní s minulým rokom, keď slovenský jazyk a literatúru napísali na 54,91 percent. Priemer v minulom roku bol 58,2. Aj v testoch z matiky zaostávajú za celoslovenským priemerom, ktorý je 57,54 percent. Žiarski deviataci dosiahli výsledok len 53,85 percent.

[blockquote]Sto­percentný výsledok dosiahli deviataci zo žiarskych základných škôl len v matematike. Boli to Martina Hanzelová, Michal Sedliak a Matej Valo zo Základnej školy na Ulici Dr. Janského, Matúš Kollár, Karol Kružic, Barbora Mihálová a Eva Vargová zo Základnej školy na Ulici M.R. Štefánika a Jakub Kapusta a Samuel Šouc zo Základnej školy na Jilemnického ulici.[/blockquote]

Najúspešnejšou triedou sú už druhý rok žiaci z Nadanej triedy zo Základnej školy na Jilemnického ulici. Tí napísali matematiku na 92,14 percent a slovenský jazyk a literatúru na** 82,29** percent.

K celoslovenským priemerom sa vyjadril aj šéf rezortu školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD). Uviedol, že žiaci v testoch z matematiky zvládli nový typ úloh a spoľahlivo dokázali interpretovať údaje v tabuľke. Naopak, problémy robila geometria a kombinatorika. V testoch zo slovenčiny nezvládali čítanie s porozumením a pochopenie obsahu textu.

Monitor tento rok písalo 43 515 žiakov deviatych ročníkov na 1 449 základných školách. Viac ako 90 percent z oboch predmetov dosiahlo 1,8 percenta žiakov, ktorí sa na základe tohto výsledku dostanú na stredné školy bez prijímacích pohovorov. Takýchto žiakov je na celom Slovensku len 715.

Katarína Reiterová/tasr

[color=#cc0000]­Súvisiaci článok [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.132633_Zme­ny-na-gymnaziach:-Toto-nas-caka---]Zmeny na gymnáziách: Toto nás čaká…[/link]

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM