Barbara Dallosová Správy

Metalovému festivalu sa v obci tešia: Priláka ľudí z celého sveta, zapojiť má i nezamestnaných!

Zdá sa, že kovbojka okolo metalového festivalu Gothoom sa definitívne skončila. Po niekoľkých rokoch sa podujatie, ktoré vyvolávalo vášne, sťahuje. V neďalekej obci festival vítajú.

Ilustračný obrázok k článku Metalovému festivalu sa v obci tešia: Priláka ľudí z celého sveta, zapojiť má i nezamestnaných!
Zdroj: TASR

Po piatich rokoch sa jeden z najväčších metalových festivalov na Slovensku s názvom Gothoom sťahuje do neďalekého Ostrého Grúňa, do areálu Chata Kollárová. Miesto konania je vzdialené asi 10 kilometrov od okresnej Žarnovice a 20 kilometrov od Novej Bane, ktorá hostila festival v predošlých ročníkoch. Jeho organizátori sa rozhodli miesto konania zmeniť najmä po minuloročnej ostrej kritike zo strany Novobančanov.

Obec Ostrý Grúň, ktorá je novým dejiskom festivalu, víta podujatie s otvorenou náručou. Spolupráca obecnej samosprávy a organizátorov má priniesť osoh obom stranám.

Naplnia rekreačné zariadenie

Tento rok sa metaloví nadšenci stretnú v dňoch v dňoch 29.7 až 1.8.2015. Akousi protislužbou za to, že bude obec festival hostiť, má byť spropagovanie turistického potenciálu regiónu a tiež využitie tamojšieho rekreačného zariadenia. Zapojiť do pomocných prác chce organizátor Peter Beťko po dohode so starostkou obce Janou Angletovou i tamojších nezamestnaných.

,,Ako brigádnikov, ktorí budú pracovať či už pri čapovaní alebo pri stavbe pódia a oplotenia, vezmeme nezamestnaných z obce. A tiež, dosť účastníkov festivalu ubytúvavame v ich zariadení. Miesta, ktoré zostanú voľné, budú slúžiť na ubytovanie vystupujúcich skupín. Celé zariadenie Dopravárik bude teda maximálne využité," povedal pre portál Žiar 24 hlavný organizátor festivalu Peter Beťko.

Z Brazílie i Číny…

Beťko tiež avizuje i návštevníkov z iných kontinentov, ktorí by možno do neveľkej obce inak ani nezavítali. ,,Myslím si že táto spolupráca sa odrazí aj na spopularizovaní obce. My máme skoro 50 percent účastníkov festivalu zo zahraničia, sú tam ľudia z Austrálie, Brazílie, Fínska, Nórska, Švédska, Ruska, či dokonca z Číny. Začíname až okolo 12:00, prípadne 13:00, účastníci zväčša prídu skôr a teda majú čas si ísť pozrieť i okolie. Aj v Novej Bani to fungovalo tak, že niektorí účastníci z ďaleka dovtedy netušili, kde je Nová Baňa, na ďalšie ročníky už ale mnohí chodili i týždeň vopred. Pozreli si okolie, prírodu, poodychovali na tajchu alebo sa šli pozrieť na Vojšín… Z tej spolupráce by vždy mali mať niečo obe strany," konštatoval Beťko.

Obyvatelia problém nemajú

Zatiaľ čo minulý rok sa festival stretával s nevôľou obyvateľstva miesta, kde sa konal, v Ostrom Grúni sú prípravy podľa Beťka i samosprávy pokojné. Zástupca starostky Miroslav Seget tiež považuje nadviazanie spolupráce za efektívne.

,,S nijakou kritikou zo strany obyvateľov sme sa na obecnom úrade nestretli. Čo sa týka spolupráce s pánom Beťkom, tá je vynikajúca. Všetkému, na čo poukazujeme a potrebujeme, aby doriešil, sa okamžite venuje. Čo sa týka propagácie, festival obci určite pomôže. My i v budúcnosti radi privítame nielen tento, ale i iný festival," zhodnotil Seget.

foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM