Martin Károly Rôzne

Chránený šafran na ústupe – prírodná rezervácia zarastá náletom

Začiatkom jari vykúkajú v prírodnej rezervácii Bujačia lúka spod vrstvy tráv a zvyškov snehu veľké fialové kvety šafranu karpatského. Jeho kvety sa objavujú hneď po roztopení snehu, ale často sa pretlačia aj cez tenkú snehovú vrstvu.

Po pravej strane štátnej cesty na Skalku sa nachádza PR Bujačia lúka. Vyhlásená bola v roku 1953 a novelizovaná v roku 1986. V štátnom zozname osobitne chránených častí prírody SR je evidovaná pod číslom 230. Jej výmera je 2,01 ha a spravuje ju ŠOP – S – CHKO Štiavnické vrchy. Predmetom ochrany je ochrana lokality s výskytom chráneného a ohrozeného druhu flóry Slovenska šafranu karpatského ( Crocus heuffelianus ) na juhozápadnej fytogeografickej línii rozšírenia v pomerne malej nadmorskej výške – 630 metrov. Okrem šafranu sú tu prítomné i ďalšie chránené a ohrozené druhy flóry Slovenska.

„Situácia tejto PR je dnes nanajvýš kritická. Lúka sa už niekoľko rokov neobhospodaruje. Posledné kosenie lúky sa uskutočnilo v roku 2002. Dôsledkom viacročného nekosenia lokalita podlieha sukcesii, teda zarastá vysokými trávami a náletovými drevinami. Lúka vplyvom neobhospodarovania zmenila svoj charakter, čo má negatívny vplyv na pôvodné spoločenstvo rastlín. Dochádza tu k zníženiu druhovej diverzity a z toho dôsledku k ústupu šafranu. Je to obrovská škoda, pretože nepochybne patrí medzi floristicky zaujímavé lokality. Kvety šafranu však už nie sú schopné pretlačiť sa cez niekoľkoročnú vrstvu trávy. Z roka na rok ich teda ubúda.“ tvrdí Jaroslav Slašťan zo Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV.

Šafran karpatský ( Crocus heuffelianus ) patrí medzi kriticky ohrozené druhy. Je zákonom chránený a jeho spoločenská hodnota je 9,95 €. Šafran patrí do čeľade kosatcovité. Je nápadný veľkým fialovým kvetom zo 6 okvetnými lístkami. S nimi ostro kontrastujú pomarančovožlté trojlaločné blizny. Ťažisko rozšírenia má na lúkach a pasienkoch od podhorských polôh do subalpínskeho stupňa, vzácne vystupuje aj vyššie. Vyžaduje vlhké, humózne pôdy, voči podkladu je indiferentný. Za vhodných podmienok sa vyskytuje v mnohopočetných populáciách, kde počty jedincov nezriedka dosahujú stovky a v čase kvitnutia sfarbujú lúky do fialova.

„ Pozemok PR Bujačia lúka patrí Pozemkovému fondu. V predošlých rokoch zabezpečenie kosenia lúky mala na starosti Správa CHKO Štiavnické vrchy. V súčasnosti riešim kosenie lúky s Pozemkovým fondom a správou CHKO Štiavnické vrchy. Ponúkol som im spoluprácu. Zozbieral som pár dobrovoľníkov, našli sa aj nejaký sponzori, takže po dlhých 8 rokoch by sa tento rok kosenie Bujačej lúky mohlo podariť“, dodáva na záver Slašťan.

**Vedecká klasifikácia. **

Ríša : Rastliny ( Plantae ) Podríša : Vyššie ( Cormobionta ) Oddelenie : Magnóliorasty ( Magnoliophyta ) Trieda : Ľalie ( Liliopsida ) Rad : Asparágotvaré ( Asparagale ) Čeľaď : Kosatcovité ( Iridaceae ) Rod : Šafran (Crocus) Druh : Šafran karpatský ( Crocus heuffelianus )

Safran
17
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM