Martin Károly Rôzne

B.ŠTIAVNICA: Magistrát zrealizoval vlani stavebné investície za 2,36 milióna eur

Banská Štiavnica 6. apríla - Stavebné akcie v hodnote takmer 2,36 milióna eur zabezpečoval vlani Mestský úrad (MsÚ) v Banskej Štiavnici.

Rok predtým zrealizoval stavby len za približne 385.778 eur. Vyplýva to z materiálov, ktoré vedenie úradu predložilo mestským poslancom na ostatnom mestskom zastupiteľstve.
K najväčším akciám patrilo dokončenie opravy mestskej radnice. Prevažnú väčšinu finančných prostriedkov získalo mesto z daru od Nadácie SPP. Jeho výška predstavovala viac ako 129.456 eur. Magistrát z vlastných zdrojov vynaložil ďalších viac ako 18.187 eur.
Ďalšou stavebnou investíciou bola obnova fasády meštianskeho Szitnyaiovského domu na Námestí Sv. Trojice. Až 95 % finančných prostriedkov na obnovu (58.980 eur) získalo mesto z Ministerstva kultúry (MK) SR. Z vlastných zdrojov prispelo viac ako 3221 eurami.
Stavebné opravy mesto vykonalo aj na Zsemberovskom dome. Aj na túto akciu získalo prevažnú časť (41.135 eur) z prostriedkov z MK SR. Vlastné zdroje predstavovali 2165 eur.
Nákladnou investíciou bola aj obnova objektu na ulici A. Kmeťa. Väčšina prostriedkov na rekonštrukciu pozostávala z daru Nadácie SPP. Výška grantu presiahla 159.330 eur a mesto prispelo 11.086 eurami.
Samospráva ukončila vlani aj prvú etapu obnovy Kammerhofskej ulice. Prekládka vodovodu, elektrických rozvodov a vybudovanie nových povrchov stálo 720.308 eur. Podstatnú časť, 697.072 eur získal magistrát z Ministerstva financií SR, zvyšok financovala z vlastných zdrojov.

Samospráva začala aj s obnovou objektu Rubigall s prebudovaním podkrovia. Finančné prostriedky vo výške viac ako 298.745 eur opäť získala na MK SR. Vlastné zdroje tvorili viac než 29.121 eur. Táto investícia sa však bude realizovať ešte aj v tomto roku.

Na Staromestskej ulici zrealizovali vlani úpravu verejných priestranstiev, vybudovali splaškovú kanalizáciu a opravili schody. Finančné prostriedky vo výške 58.454 eur získali z Environmentálneho fondu. Vlastné zdroje tvorili 2923 eur.
Na komplexnú obnovu objektu na Akademickej ulici sa z nadácie podarilo získať viac než 112.859 eur. Sami doplatili 6074 eur.

Na opravu plavárne získalo mesto príspevok viac ako 331.939 eur z Ministerstva financií SR. Vlastné zdroje, kryté úverom, presiahli 129.597 eur. Rekonštrukcia tento rok pokračuje.

Poslednou väčšou investíciou bola rekonštrukcia Základnej školy J. Horáka. Výška podpory zo štrukturálnych fondov EÚ dosiahla takmer 1,09 milióna eur. Spolufinancovanie mestom bolo vo výške viac ako 303.592 eur. Akcia sa realizuje aj tento rok.

Samospráva však investovala aj do viacerých menších stavebných úprav na mestských objektoch v centre B. Štiavnice. Medzi ne patrila napríklad oprava objektu Notár na Radničnom námestí, podporená z MK SR, či oprava dlažby pred Centrálkou, krytá z vlastných zdrojov.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM