Martin Károly Krimi

Akcie autičkárov v žiarskom okrese: Kde sa najviac kradne?

Zisťovali sme štatistiku krádeží motorových vozidiel a vlámaní do nich v okrese Žiar nad Hronom. Krádeží je stále pomerne dosť. V tomto roku zlodeji skúsili ukradnúť 4 autá, polícia ale tieto prípady už objasnila.

Krádeže motorových vozidiel patria k veľmi vážnym problémom majetkovej kriminality, pretože na ne sú často napojené aj iné druhy zločinu ako pašovanie drog a zbraní, krádeže vlámaním a podobne.

Objasňovanie je nesmierne náročné, pretože po odcudzenom aute nezostane nič, žiadna stopa a často i tí, ktorí by mohli poskytnúť informácie polícii, sú neochotní s ňou spolupracovať,“ zdôraznila krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Najviac áut sa ukradlo v Krahuliach

V roku 2012 polícia zaregistrovala 29 krádeží motorových vozidiel. „Z tohto čísla 11 prípadov polícia objasnila,“ informuje Mária Faltániová, krajská policajná hovorkyňa.

Najviac áut z tohto počtu bolo ukradnutých v obci Krahule. „Začiatkom roku 2012 sme tu zaregistrovali tri krádeže,“ dopĺňa Faltániová. Viac o týchto krádežiach sa dočítate TU: Na Krahuliach sa strácajú Octávie

Situácia v tejto lyžiarskej obci sa ale po januári 2012 zlepšila. Zlodeji sa už lyžiarskemu stredisku vyhýbajú „Parkoviská sme na vlastné náklady osvetlili a namontovali aj bezpečnostné kamery,“ informuje Vladimír Urblík, majiteľ lyžiarskeho strrediska. „Chcem poďakovať aj polícia, ktorá aj počas tejto sezóny vykonávala na Krahuliach pravidelné hliadky,“ dodáva Urblík.

Polícia sa činí

„V tomto roku sme zaregistrovali 4 krádeže vozidiel, polícia ich ale objasnila,“ hovorí Faltániová. Najviac sa podľa nej kradnú Octavie, Fabie a Passaty, tak ako v minulom, tak aj v tomto roku.

Vrásky na čelách robia majiteľom áut aj vlámačky. „V roku 2012 sme zaregistrovali 27 vlámaní do automobilov, v tomto roku zatiaľ 3,“ dodáva na záver policajná hovorkyňa.

Príležitostní aj profesionálni zlodeji

Páchatelia podľa polície najčastejšie odcudzia tie vozidlá, ktoré parkujú na ulici. Krádeží sa dopúšťajú príležitostní aj profesionálni zlodeji. „Príležitostní zlodeji využijú príležitosť, napr. otvorené auto, ľahko nadobudnuté či zabudnuté kľúče, staršie auto s nedokonalým bezpečnostným systémom, alebo ukradnú auto z frajeriny, aby sa ukázali pred kamarátmi, predviedli svoje vodičské umenie, či zručnosť v kradnutí. Títo sa zvyčajne povozia a vozidlo opustia,“ vysvetlila Faltániová.

Väčším nebezpečenstvom sú podľa polície profesionálni zlodeji, ktorých činnosť má prvky organizovaného zločinu. Pomáha im pritom špičková technika a sú napojení na medzinárodné organizované siete. „Preto žiadame vodičov motorových vozidiel, aby si po uzamknutí auta pri použití diaľkového ovládania, fyzicky skontrolovali potiahnutím kľučky dverí, či je vozidlo riadne uzamknuté, nakoľko v súčasnej dobe páchatelia využívajú rôzne elektronické prístroje, ktoré znemožňujú uzamknutie auta,“ zdôraznila Faltániová.

Výstraha pre vodičov

V aute si nikdy nenechávajte doklady a iné cenné veci. Treba si uvedomiť, že ak vám niekto ukradne auto, v ktorom zostali vaše doklady (občiansky preukaz, vodičský preukaz) a doklady od vozidla (technický preukaz či osvedčenie o evidencii motorového vozidla), je takmer nemožné, aby polícia pri kontrole zistila, že ide o ukradnuté auto. Vtedy totiž každý zlodej tvrdí, že vozidlo si požičal od známeho, čo nie je možné hneď vyvrátiť, najmä ak vie príslušné dáta o tejto osobe z jej občianskeho preukazu. Pátranie po takomto aute sa sťaží a predĺži. Môže sa stať, že vaše auto už za niekoľko hodín po odcudzení nebude vôbec existovať, lebo ho medzitým rozoberú na súčiastky, alebo prevezú cez hranice,“ objasnila Faltániová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM