Eva Viestová Rôzne

Vedeli ste že naj.....?

Naj straším obyvateľom nášho mesta je pani Juliana Žornová, ktorá sa 8.marca dožila krásnych 99 rokov.

Vážení priaznivci 24-ky, na tomto mieste by som rád vybudoval novú rubriku, kde sa Vám budem snažiť priniesť to, čo je v Revúcej a okolí to naj, a pritom mnohí o tom ani nevieme, alebo si to neuvedomujeme.
Naj straším obyvateľom nášho mesta je pani Juliana Žornová, ktorá sa 8.marca dožila krásnych 99 rokov. Vybrali sme sa teda z 24 –ky k nej na návštevu, aby sme sa niečo dozvedeli o jej živote. A priznám sa, že pri tejto návšteve som zažil niekoľko skutočných prekvapení.
Nevedel som, či sa mi vôbec podarí s pani Žornovou stretnúť , a ako bude náš rozhovor prebiehať, predsa len 99 rokov je úctyhodný vek. Na moje veľké počudovanie mi po zazvonení pri dverách bytu otvorila čiperná starenka, ktorú síce pri chôdzi podopierala palička, ale inak v pohodičke, s úsmevom na tvári a v dobrej nálade so mnou komunikovala a prezradila mi o sebe ako aj o svojom živote mnoho zaujímavého.
Veď nakoniec posúďte sami čo mi o sebe prezradila.
Narodila sa 8.3.1912 v našom okrese v dedinke Rákoš. Základnú školu, vtedy sa to volalo mešianka navštevovala v tejto dedinke a potom „ šla do učenia“ do obchodnej školy v Plešivci . Tu sa vyučila a neskôr aj pracovala v Potravnom družstve ako predavačka. Neskôr sa presťahovala do Gočaltova, kde až do svojho odchodu na dôchodok pracovala ako predavačka v miestnom obchode Jednoty. Takže celý život vlastne strávila v obchode a s ľuďmi, kde ako sama povedala táto práca ju veľmi bavila a mala ju rada. Preto sa po revolúcii v roku 1989 začala zaoberať podnikaním .....mala 77 rokov !!!.
Vybrala sa autobusom do Banskej Bystrice do veľkoskladu textilu, kde nakúpila tovar, ktorý vo svojej dedinke rozpredala. A v tejto činnosti pokračovala niekoľko rokov, aby si privyrobila k dôchodku. Do Revúcej sa prisťahovala v roku 1977 a odvtedy žije tu.
Prezradila nám zaujímavé veci aj o svojom súkromnom živote. Bola vydatá, ale už veľmi dávno je vdova , zasmiala sa že už si roky presne nepamätá, ale že s manželom prežila krásny život a to je hlavné. Má jednu dcéru ktorá býva v Jelšave.
Pani Žornová aj v tomto veku vstáva každý deň ráno o siedmej a chodí spávať presne o 21,45, nazvala že to je “ jej čas „ . Sama si upratuje a veru v jej bytíku bolo skutočne útulne. Už si nevarí, ale obedy jej nosí opatrovateľka, ktorá s ňou vždy aj chvíľku pobudne a popýta sa, či niečo nepotrebuje. Inak celý deň trávi babka sedením v kresle, pozeraním televízie a sledovaním obľúbených seriálov. Samozrejme každý deň nevynechá televízne noviny, pretože chce byť informovaná, čo nového sa vo svete deje. Čas trávi aj so svojimi susedkami ,ktoré si veľmi pochvaľuje, ale ako mi povedala, je rada aj sama. Vtedy vraj sedí v kresle a spomína na všetko čo vo svojom živote prežila. Keďže býva na druhom poschodí von už nechodí, ale ako mi prezradila veľmi si pochvaľuje pani doktorku Jolšvaiovú, ktorá za ňou príde domov a ktorú má veľmi rada. Samozrejme, že ju už trápia mnohé choroby , ťažšie sa jej chodí, berie niekoľko druhov liekov, ale o týchto veciach nechcela hovoriť , zasmiala sa, vraj to ide s vekom a že to ešte nie je také strašné.
S touto pani som zažil veľmi príjemnú hodinku pretože bola stále usmiata, veselá a príjemná, nemala problém s debatovaním ani s fotením.
Úžasná teta, takto nejako som si vždy predstavoval Babičku s románu Boženy Nemcovej. Poprial som jej veľa zdravia a sľúbil, že na jej 100 narodeniny určite prídem. Vyprevádzala ma s úsmevom že bude rada keď sa o rok stretneme. Zdroj:bobo

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM