Jakub Tílesch Rôzne

Nedeľa s Jurajom - tablety

Tak ako sme ešte v závere minulého roku pripravili historicky prvý nedeľný rozhovor s Jurajom Redekym. Počas sviatkov sme nedeľník nepublikovali, ale od januára budeme pokračovať. Prvú tohtoročnú tému venujeme tabletom.

Juraj, aký je tvoj názor na tablet ako pracovný prostriedok mailovej komunikácie, úpravu dokumentov alebo surfovanie po internete počas cestovania?

„Tablet nie je typický počítač a preto by nemal byť náhradou pracovného nástroja. Nie je to produkčné zariadenie, ak si pravda k nemu nedokúpite zopár periférií (minimálne teda klávesnicu, potom je to už taký polovičný notebook a dá sa na tom aj pracovať ako na notebooku). Tablet je veľmi príjemná vecička na spracovávanie informácií – čítanie dokumentov, prezeranie webových stránok, sledovanie videí, prezeranie fotografií a hudbu alebo podcasty. Ak mám odpovedať na krátky mail, je to fajn, ale ak by som mal písať dlhší text, tak volím radšej notebook.“ // **„Všetko je samozrejme otázkou aplikácií. Práve tie určujú či budete tablet používať na zábavu, na sociálne siete alebo na serióznejšiu prácu.“ **//Dodáva Juraj Redeky.

** Keby si mal porovnať iPad ako tablet s iOS a tablet bežiaci na Androide prípadne webOS ? Na čom sa ti pracovalo najlepšie ?**

//„Myslím, že dnes to nie je o operačnom systéme, alebo nebodaj o hardvéri ako takom, ale o aplikáciách, pretože tie určujú či bude alebo nebude mať niekto úspech. Apple je v tomto smere najďalej, pretože ako prvý spustil iTunes a ukázal všetkým ako sa to dá (resp. má) robiť. Samsung môže mať rovnaký alebo lepší hardvér, ale bez aplikácií to bude len pekný kus nepotrebného hardvéru. Aplikácie, hudbu, filmy – to všetko sa dá cez iTunes nakupovať jediným kliknutím – komfortne a bezpečne. Android má tiež svoj Market, ale je tu ešte jeden problém – príliš veľa hardvéru. V prípade Apple stačí otestovať aplikáciu na iPhone a iPade, takže ľahko odladíte chyby. U Androidu je veľa rôznych značiek s rozdielnou konfiguráciou, výkonom, rozlíšením, možnosťami,… To všetko je problém, ktorý sa môže prejaviť nestabilitou, nefunkčnosťou, nekompatibilitou. Politika Apple je často kritizovaná, no práve vďaka tomu, že ide o uzavretú platformu, pod plnou kontrolou výrobcu hardvéru aj OS, nemusíte sa obávať problémov ako sú víry a nefunkčné aplikácie.

Z pohľadu hardvéru nemá význam pri tabletoch šetriť. Lacný tablet je síce lákavý, no vráti vám to rýchlo v displeji a nepríjemne dlhých reakčných dobách. Nekvalitný displej nie je nič príjemné, pretože potom je tablet použiteľný len s veľkými obmedzeniami (nedá sa používať za ostrého svetla a pod.). Ak má slabé baterky, tak si s ním tiež moc neužijete. Na jedno nabitie by som očakával ako minimum také 4 hodinky (optimálne však okolo 10 hodín) práce v teréne. Lacné tablety bežia obvykle na staršom operačnom systéme, ktorý často nie je možné upgradovať. Osobne som vyskúšal mnoho tabletov, až som skončil pri iPade. Ten mi priznám sa vyhovuje najviac, pretože je najintuitívnejší, najstabilnejší a má najbohatšie periférie. Apple je majstrom detailov a práve na drobných detailoch, ktoré na prvý pohľad často prehliadnete, pochopíte silu takéhoto produktu.

Dnes som napríklad našiel nové využitie pre funkciu Voice Over. Tá je primárne určená pre zrakovo postihnutých (je to čítanie a navigácia po obrazovke pomocou hlasu), no ja som si pomocou Voice Over nechal prečítať jednu webstránku s novinkami, zatiaľ čo som si ráno pripravoval raňajky. Hlasový synterátor síce nie každý text prečíta dokonale, ale je to veľmi dobre zrozumiteľné a funguje tam aj perfektná slovenčina, alebo čeština. Túto funkciu majú všetky iOS zariadenia, teda aj iPhone alebo iPod touch. Stačí obetovať pár minút, aby ste sa naučili zopár nových gest a… Neskutočne to dokáže pomôcť. Zatiaľ čo som sa hral s jedlom, dozvedel som sa čo sa píše na webe. Rovnako sa dá Voice Over využiť pri takejto nenáročnej „manuálnej“ práci napríklad aj na čítanie kníh, pričom dokáže automaticky rozpoznávať jazyk a tak anglický text prečíta po anglicky, nemecký po nemecky a slovenský po slovensky. Toto je jeden z nádherných príkladov ako môže technika pomáhať ľuďom. Neviem o nikom mimo Apple, kto by mal podobné funkcie implementované v každom svojom zariadení.“// ** Najobľúbenejšia aplikácia, ktorú používaš na iPade ? Prípadne ak máš niečo aj na Androide :) ** // „Tak z aplikácií toho používam viac (mám ich okolo 500, no aktívne využívam tak 10–15). Okrem webového prehliadaču a e-mailového klienta sú to Pripomienky, Poznámkový blok, Kalendár, iBook (na čítanie kníh a PDF), Pages (niečo ako MS Word – textový procesor na písanie a tvorbu dokumentov), kalkulačka, Convert Unit (prepočítavanie medzi jednotkami – napr. palce na cm), Skype, GoodPlayer (prehrávač Divx, MKV,…), TeamViewer (vzdialená pracovná plocha – diaľkové ovládanie pre Windows a Mac OS PC), Facebook, Twitter, OneNote, Dropbox, Snapseed (jeden z najlepších photo editorov) a MagicSketch pre rýchle skice – kreslenie prstom. Ak by som mal spomenúť aj nejaké hry, tak medi mojich favoritov patria Angry Birds, Bejeweled, Six-Guns, GarageBand (vynikajúca vecička!), Water?, Cut The Rope, Lets Golf, Brothers in Arm, Plants vs Zombies, Boggle, Jetpack alebo Tintin. Mám rád aj Smule Magic Piano, Sudoku a samozrejme milujem aj remake starých klasík, čo sme hrávali ešte na prvých počítačoch IBM PC ako Monkey Island, Broken Sword a podobne.“//

Zabudol som ešte spomenúť Flipboard, čo je úžasná aplikácia na čítanie správ – takmer noviny budúcnosti.

**Juraj Redeky, počítačom sa venuje zhruba 30 rokov. Prešiel rôznymi platformami ako programátor, neskôr ako profesionálny HW tester a recenzent. Písal pre časopisy Riki, Chip, PC Revue a do roku 2010 pracoval ako šéfredaktor dnes už ukončeného PC_Space/eSPACE. V bežnom živote robil aj profi DJ, singmaking, marketing, video, reklamu, PR,… **

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM