Eva Viestová Správy

Rozšantené deti pred očami hasičov: Prúdom vody zrážali plastové kolíky

Pri príležitosti sv. Floriána - patróna hasičov sa uplynulý piatok uskutočnil v priestoroch Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Revúcej „Deň otvorených dverí„. Široká verejnosť si mohla pozrieť nielen hasičskú techniku, ale aj ukážky hasičskej práce. Na svoje si prišli aj deti...

Ilustračný obrázok k článku Rozšantené deti pred očami hasičov: Prúdom vody zrážali plastové kolíky
Foto: Eva Viestová

Čo všetko si hasiči pre verejnosť pripravili?

V rámci Dňa otvorených dverí na Hasičskej stanici v Revúcej a na Hasičskej stanici v Tornali si široká verejnosť mohla pozrieť hasičskú techniku a hasičskú výzbroj a výstroj, ukážky činnosti lezeckej skupiny, ukážky hasenia a dozvedeli sa všetko o úlohách a činnosti príslušníkov Hasičského a záchranného zboru.

Pre deti bola pripravená malá súťaž v zrážaní plastových kolíkov prúdom vody. Tie deti, ktorým to išlo najlepšie dostali sladkú odmenu.

Tak ako tradične najväčší záujem počas trvania dňa otvorených dverí bol zo strany detí a mládeže. Za pekného slnečného počasia navštívilo priestory Hasičskej stanice v Revúcej a Hasičskej stanice v Tornali 747 detí a mládeže z materských a základných škôl v doprovode 70 dospelých osôb.

Veríme, že aj táto akcia prispela k prezentácii náročnej služby príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a zároveň mala aj preventívno – výchovný vplyv na širokú verejnosť.

Kto bol Sv. Florián?

Sv. Florián sa datuje od 8. storočia, keď ho uctievali ako regionálneho svätca ochraňujúceho oblasti pri rieke Enns pred Avarmi. Tesnejšia spätosť sv. Floriána s hasičstvom je zrejmá od začiatku 17. storočia, keď sa jeho postava objavuje aj na hasičskej výzbroji – na vodných puškách a striekačkách.

Od tých čias motív svätca, vylievajúceho džbán vody na horiaci dom, nachádzame na množstve ďalších predmetov, súvisiacich priamo alebo nepriamo s hasičstvom (poštové známky, rôzne spomienkové predmety, zástavy hasičských zborov a pod.).

Známa je najmä socha zobrazujúca sv. Floriána ako rímskeho vojaka lejúceho prúd vody na horiaci dom. Sv. Florián aj dnes stelesňuje vlastnosti každého hasiča – vytrvalosť, odvahu, česť, ochotu nezištne pomôcť blížnemu a schopnosť sebaobetovania.

info a foto:HaZZ Revúca

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM