Jakub Forgács Správy

Výskyt chrípky nečakane vzrástol: V našom kraji stúpol počet ochorení o takmer 53 percent

Hoci epidemiológovia už neočakávali nárast chorobnosti na chrípkové ochorenia, tento týždeň bol v Banskobystrickom kraji presne opačný. Síce mierne klesol výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO), výskyt chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) však vzrástol takmer o 53 percent.

Ilustračný obrázok k článku Výskyt chrípky nečakane vzrástol: V našom kraji stúpol počet ochorení o takmer 53 percent
Zdroj: TASR

„Na pôvode ochorení sa podieľajú hlavne adenovírusy a respiračné syncytiálne vírusy, ktoré spôsobujú akútne ochorenia s ľahším priebehom,“ informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová. Napriek tomu sa v porovnaní s 28. týždňom zvýšil počet komplikácií z ARO na 4,9 percenta.

„V 29. kalendárnom týždni na základe analýz z hlásení 34 percent lekárov pre deti a dorast a 41 percent lekárov pre dospelých evidoval banskobystrický RÚVZ, ktorý zbiera údaje o chorobnosti za celý kraj, 1 313 chorých na ARO, čo reprezentuje chorobnosť takmer 515 osôb na 100 000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni,“ pokračovala Tolnayová. CHPO sa vyskytli v 58 prípadoch, čo je chorobnosť vyše 33 osôb na 100 000 obyvateľov.

Najvyšší počet chorých na ARO je v okresoch Lučenec, Veľký Krtíš a Žarnovica. Čo sa týka CHPO, najvyšší počet pacientov je v okresoch Revúca a Banská Bystrica. „Z hľadiska veku je aktuálne najviac chorých na ARO vo vekovej skupine adolescentov, nasledujú najmenšie deti do piatich rokov a prázdninujúce deti základných škôl,“ doplnila Tolnayová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM