Stanislav Černák Rôzne

Letecké dni: Naj letovú ukážku predviedol švédsky Gripen, prišlo 100 000 ľudí

Počas Medzinárodných leteckých dní (MLD) SIAF 2013 (31.8 – 1.9.), ktoré sa konali na Letisku Sliač tretíkrát, predviedlo letové ukážky na oblohe takmer 700 účastníkov zo 14 krajín. Rekord v návštevnosti však nepadol.

Ilustračný obrázok k článku Letecké dni: Naj letovú ukážku predviedol švédsky Gripen, prišlo 100 000 ľudí
Zdroj: TASR

„Leteckú základňu Sliač a Letisko Sliač navštívilo už v piatok počas Dní polície a mediálneho dňa takmer 15 000 ľudí. Návštevnosť Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 počas soboty atakovala hranicu 60 000 ľudí a v nedeľu si letové ukážky na sliačske letisko prišlo pozrieť 40 000 návštev­níkov,“ informovala hovorkyňa SIAF 2013 Monika Pastuchová. Podľa slov riaditeľa Leteckých dní Huberta Štoksu však zamieralo na letecké dni počas prvého dňa viac ľudí ako vlani.

Kto si odniesol jednotlivé ocenenia?

Umenie pilotov ocenila nielen verejnosť, ale aj odborníci, ktorí v závere leteckých dní rozhodli o víťazoch jednotlivých súťažných kategórií. Hlavnú cenu, Best display Smik Trophy – putovnú cenu za najlepšiu letovú ukážku MLD SIAF 2013, získal švédsky JAS 39 Gripen. Cenu veliteľa Vzdušných síl Ozbrojených síl (OS) SR, udelenú za najlepšiu vojenskú letovú ukážku, si zo Sliača odnáša holandský F-16 Demo Team. Cena Slovenskej leteckej agentúry za najlepšiu letovú ukážku civilného a športového letectva tento rok patrí Martinovi Šonkovi na stroji Extra 300. Cenu letového riaditeľa MLD SIAF 2013 za technicky najprecíznejšie zvládnutú letovú ukážku udelili Romanovi Poláčekovi na lietadle L-39.

Sobotňajší otvárací ceremoniál leteckých dní sa konal za účasti ministra obrany SR Martina Glváča a náčelníka generálneho štábu OS SR Petra Vojteka. Popoludní navštívil letisko aj prezident SR Ivan Gašparovič. Pri príležitosti 20. výročia vzniku OS SR a 20. výročia vzniku samostatnej armády Českej republiky sa úvod podujatia niesol v znamení spoločného preletu českých a slovenských strojov.

Novinkou SIAF 2013, ktorá prispela k plynulosti cestnej premávky a pomáhala eliminovať dopravné zápchy, bolo Rádio SIAF. Na frekvencii 107,3 MHz si mohli poslucháči v okruhu približne 25 km od letiska naladiť nonstop vysielanie.

S uplynulým ročníkom vládne spokojnosť

„Som rád, že spolu s hlavným programovým partnerom, Ministerstvom obrany SR, sa nám podarilo zorganizovať výnimočné podujatie pre všetkých milovníkov letectva a bojovej techniky. Aj tento ročník ukázal, že Medzinárodné letecké dni sa môžu právom pýšiť prívlastkom prestížnej spoločenskej udalosti, ktorá už dávno prerástla regionálny rozmer a stáva sa akceptovanou aj v zahraničí,“ povedal riaditeľ MLD SIAF 2013 Hubert Štoksa, ktorý je zároveň riaditeľom Slovenskej leteckej agentúry, ktorá podujatie organizuje.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM