Kristína Kožiaková Správy

Horský priechod Zbojská je už priechodný: Cestári hovoria o extrémnej rekonštrukcii, aké sú ďalšie plány?

Rekonštrukcia horského priechodu Zbojská je podľa Slovenskej správy ciest jedným z najkomplikovanejších úsekov, aké sa za posledné roky realizovali. Práce na priechode trvali dva a pol roka.

Ilustračný obrázok k článku Horský priechod Zbojská je už priechodný: Cestári hovoria o extrémnej rekonštrukcii, aké sú ďalšie plány?
Zdroj: TASR

Pred viac ako rokom sme vás informovali o tom, že sedlo Zbojská bude prechodné po obchádzkovej trase starou lesnou cestou. Práce na ceste pokračovali dokonca aj počas zimy.

V utorok po približne dva a pol ročnej rekonštrukcii bol úsek cesty cez horský priechod Zbojská medzi Breznom a Tisovcom oficiálne odovzdaný do užívania. Tento priechod je v tomto regióne jediným prepojením medzi severnou a juhovýchodnou časťou Banskobystric­kého kraja.

Na otvorení cesty sa zúčastnili predstavitelia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, Slovenskej správy ciest, dodávateľských spoločností, ako i zástupcovia miestnych samospráv.

Zbojská je moderná a bezpečná

Podľa slov štátneho tajomníka Ministerstva dopravy Viktora Stromčeka bol dnes odovzdaný úsek jedným z najkompliko­vanejších, aké sa realizovali za posledné roky. „Sme radi, že sa nám podarilo v stanovenom čase túto cestu zrekonštruovať napriek tomu, že sa vyskytli extrémne situácie ako veterná smršť či zosuv kameňov,“ povedal s tým, že dnes je už spomínaná komunikácia moderná a bezpečná.

„Cesta bola rekonštruovaná v zložitom horskom teréne Národného parku Muránska planina, čo nám dosť zväzovalo ruky z projekčného hľadiska, ako aj z hľadiska výstavby,“ vysvetlil generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera a dodal, že stavbári v rámci rekonštrukcie pracovali až na 70 objektoch. „Okrem samotného telesa cesty to boli rôzne oporné múry, mosty, kanalizácie, priekopy, priepusty či dokonca odstrel brala. Prakticky všetko, čo sa dá pri rekonštrukcii cesty robiť, sa tu objavilo,“ konštatoval.

Noví investori a zlepšenie podmienok

Zrekonštruovaná cesta má podľa vyjadrenia primátora Tisovca Petra Mináča zásadný ekonomický význam pre budúcnosť mesta i celého regiónu.

„Ak sa ňou prepojí Gemer a Malohont s Horehroním, skvalitní sa infraštruktúra, tak budeme môcť hovoriť o nových investoroch a zlepšení podmienok pre domácich podnikateľov i ostatných obyvateľov,“ uviedol Mináč, ktorý sa podľa vlastných slov bude zároveň zasadzovať o čo najskoršie zrekonštruovanie zostávajúceho úseku cesty v smere od Zbojskej na Tisovec v dĺžke približne 7,3 km.

„Táto cesta, ale aj rýchlostná komunikácia R2, s ktorou sa juhom postupne blížime k Lučencu a Rimavskej Sobote, spôsobuje, že domáci, ale tiež zahraniční investori sa začínajú viac zaujímať o náš región,“ načrtol primátor Hnúšte a poslanec NR SR Michal Bagačka. Pomôcť v tomto smere môže podľa neho aj nový zákon o podpore najmenej rozvinutých regiónov.

Rekonštrukcia za viac ako 21miliónov eur

Zbojská – Sedlo Tisovec – Čertova dolina mala celkovú dĺžku 4210 metrov. Rekonštrukcia spočívala v úprave šírkového usporiadania cesty a čiastočného zlepšenia smerových pomerov. Pred rekonštrukciou vznikali na ceste problémy hlavne v súvislosti s kamiónovou dopravou a stretmi veľkých nákladných vozidiel nad 12 m, pretože šírka vozovky ani pri malých rýchlostiach neumožňovala míňanie sa protiidúcich nákladných áut.

Celkové náklady na rekonštrukciu spomínaného úseku presiahli 21 miliónov eur, pričom 75 % tejto sumy pochádzalo z európskych fondov a zvyšok zo štátneho rozpočtu.

Stavbári museli počas prác spevniť záchytnými sieťami približne 65.000 štvorcových metrov svahov okolo cesty, použili 44.000 metrov samozavrtávacích kotiev a 6000 metrov bežných kotiev. Bolo tiež potrebné odviezť 240.000 kubických metrov odťaženej horniny. Súčasťou zrekonštruovaného úseku sú aj tri mostné objekty a nad cestou pribudol jeden nový železničný most.

Môže vás zaujímať:

Horským sedlom Zbojská bude jazdiť parný rušeň: Užijeme si ozubnicovú trať!

Vodiči, toto vás nepoteší: Sedlo Zbojská opäť uzavrú a to až na celý mesiac!

Horský priechod Zbojská: Prvé zábery z opravenej cesty
3
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM