Katarína Oravská Správy

Susedské spory Brezňanov? Polícia rieši znečisťovanie majetku holubím trusom či padanie lupeňov na balkón!

V niektorých prípadoch sa vaše spolužitie v susedstve môže zmeniť na peklo. Čo jednému prekáža, iný považuje za normálny stav. Svoje o tom vedia aj podaktorí Brezňania. Susedské spory občas riešia naozaj netradične. Čo robiť v prípade, ak máte vedľa seba človeka, ktorý narušuje poriadok v bytovke?

Ilustračný obrázok k článku Susedské spory Brezňanov? Polícia rieši znečisťovanie majetku holubím trusom či padanie lupeňov na balkón!
Zdroj: Webnoviny.sk

Susedské spory môžu podľa slov náčelníka breznianskej mestskej polície Petra Pančíka zasahovať do veľa oblastí. „Podľa Občianskeho zákonníka sa vlastník veci musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv.“ Preto okrem iného nesmie obťažovať susedov nadmerným hlukom, prachom, popolčekom, dymom, svetlom, tienením alebo vibráciami, ale aj nadmernými plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi. Najväčší problém je podľa Pančíka zhodnotiť, kedy nastane stav nadmieru primeraným pomerom. „Čo jednému človeku vadí, to iný človek považuje za normálny stav.“

Najviac prípadov narúšania občianskeho spolunažívania medzi susedmi v Brezne sa týka rušenia nočného pokoja v bytových domoch. Ako uviedol náčelník mestskej polície mesačne sa jedná o 2 až 5 prípadov. „Okrem toho mestská polícia preveruje celú škálu oznámení od kŕmenia holubov na balkónoch a následného znečisťovania súkromného majetku ich trusom, padanie snehu zo strechy domu na pozemok suseda, padanie lupeňov z kvetov na balkón suseda, znepríjemňovanie života obyvateľov susedných domov extrémnym dymom z komína pri vykurovacej sezóne, vypúšťanie prebytočnej vody zo studne na pozemok suseda, presahovanie ovocných stromov zo záhrady na pozemok suseda, bránenie vstupu osôb na svoj pozemok pri oprave nehnuteľnosti suseda, parkovanie stavebných alebo poľnohospodárskych strojov vo dvoroch rodinných domov v obytnej zóne a mnoho iných prípadov,“ uviedol Pančík. Niektoré prípady mestská polícia vyrieši na mieste a niektoré odstupuje kompetentným orgánom na ďalšie riešenie.

Dohoda

Náčelník Mestskej polície Brezno Peter Pančík odporúča, aby sa susedia svoje spory pokúsili najskôr vyriešiť medzi sebou. „Tu ale musí byť ochota obidvoch zúčastnených strán pokúsiť sa riešiť problém dohodou. Ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu, príslušným na rozhodovanie takýchto sporov je väčšinou súd,“ upozorňuje Pančík. Pred podaním žaloby na súd sa občan môže obrátiť aj na iné inštitúcie. Tie však v niektorých prípadoch nemajú žiadnu rozhodovaciu právomoc.

„Môže sa obrátiť na bytové spoločenstvo a spoločne s vlastníkmi bytov sa pokúsiť dohovoriť obyvateľovi, ktorý narušuje verejný poriadok a spolunažívanie obyvateľov bytového domu. Môže sa domáhať svojich práv aj na meste resp. obci. Mesto môže v niektorých prípadoch vydať alebo uložiť predbežný zákaz, obmedzenie, aby bol obnovený predošlý stav. Svoj problém môže riešiť cez komisiu pre verejný poriadok pri mestskom úrade, ktorá je poradným orgánom primátora mesta, alebo sa môže obrátiť priamo na primátora a inštitúcie mestského úradu podľa jednotlivých kompetencií.“ Občan môže svoje problémy riešiť aj cez mestskú alebo štátnu políciu. Tieto orgány majú však podľa slov náčelníka obmedzené kompetencie pri riešení susedských sporov. „Slúžia skôr pre zdokumentovanie a zistenie stavu a následne vec odstupujú kompetentným orgánom.“

Priestupky proti verejnému poriadku a proti občianskemu spolunažívaniu špecifikuje zákon o priestupkoch. Priestupkom proti verejnému poriadku je aj porušenie všeobecne záväzných nariadení mesta a všeobecne záväzných vyhlášok miestnych orgánov štátnej správy. Za uvedené prehrešky môžu policajti udeliť blokovú pokutu vo výške 33 eur a správnom konaní môže byť udelená pokuta až do výšky 165 eur.

Zneužitie privolania hliadky

Za nepravdivé obvinenie z priestupku, úmyselné podanie nepravdivej alebo neúplnej svedeckej výpovede alebo podanie nepravdivého alebo neúplného vysvetlenia orgánu oprávnenému objasňovať priestupky sa dopustíte priestupku proti poriadku v správe. Obvinený z takéhoto priestupku môže dostať pokutu až do výšky 165 eur.

Zisťovali sme aj to, či ľudia zneužívajú privolanie hliadky k susedským sporom. „Občania skôr volajú políciu, lebo si myslia, že polícia ich problém vyrieši,“ povedal Pančík. Ako ďalej pokračoval policajti im následne vysvetlia, že problém ich susedského sporu nie je v kompetencii polície ho riešiť, poprípade zdokumentujú daný stav a snažia sa sťažovateľovi poradiť, kam sa má obrátiť so svojim problémom. „V ojedinelých prípadoch prítomnosť policajta pomôže vzájomnej dohode zúčastnených strán a vyriešenia problému.“

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM