Katarína Oravská Kultúra

Medzinárodné dokumenty z festivalu Jeden svet: Od stredy sa budú premietať v synagóge

Výnimočné filmy vo výnimočných priestoroch. Aj tak by sme mohli opísať podujatie, ktoré je súčasťou kultúrneho leta v Brezne. V rámci projektu Premietaj aj ty si od zajtra až do konca týždňa budete môcť každý večer pozrieť v synagóge dokumentárne filmy o zaujímavých témach z festivalu Jeden svet.

Ilustračný obrázok k článku Medzinárodné dokumenty z festivalu Jeden svet: Od stredy sa budú premietať v synagóge
Zdroj: Webnoviny.sk

Cieľom projektu Premietaj aj ty je, aby čo najviac ľudí malo možnosť zhliadnuť vybrané dokumenty z medzinárodného filmového festivalu Jeden svet. Päť vybraných dokumentárnych filmov môžete vidieť aj v Brezne v synagóge vždy o 20:00. Vstup je voľný.

Program:

10. 7. Bieloruský sen
11. 7. Spravodlivosť pre Sergeja
12. 7. Telo a duša
13. 7. Drahý Mandela
14. 7. Krv v mobile

Bieloruský sen

Je príbehom mladého človeka z Minska, ktorý väčšinu života prežil v krajine riadenej diktátorom. Prvý nezávislý dokumentárny film, ktorý sleduje udalosti v Bielorusku po prezidentských voľbách v roku 2010.
Rusky – slovenské titulky – 55 min.

Spravodlivosť pre Sergeja

Šokujúci príbeh muža, ktorý zaplatil najvyššiu cenu – zomrel vo veľkých bolestiach za to, že chcel upozorniť na nespravodlivosť, ktorá sa v jeho vlasti deje.
Rusky – titulky – 62 min.

Telo a duša

Film rozpráva inšpirujúce príbehy troch mladých Mozambijčanov s fyzickým postihnutím, ktorí žijú na predmestí hlavného mesta Maputo. Režisér Mathieu Bron a dvaja protagonisti filmu rozprávajú o tom, ako film natáčali, ako sa im spolupracovalo a ako tento film ovplyvnil ich. životy.
Mozambik – slovenské titulky – 54 min.

Drahý Mandela

Pútavo spracovaný film prináša príbeh občianskeho hnutia Abahlali, v ktorom sa spojili obyvatelia chudobných štvrtí proti diskriminačnému zákonu, ktorý ich vyháňal z ich domovov.
Juhoafrická republika – titulky – 90 min.

Krv v mobile

Napadlo vám niekedy, že sa vo vašom mobile môžu skrývať vzácne minerály postriekané krvou obetí vojny v Demokratickej republike Kongo. Dánsky režisér Frank Piasecky Poulsen sa vypraví na miesto činu – do najväčšej bani v konžskej Bisii.
Dánsko, Nemecko – titulky – 82 min.

Foto: ilustračné
Zdroj: Brezno.sk, Jedensvet.sk

Drahý Mandela
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM